Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Kutna

Kutno jest miastem położonym w Polsce środkowej, w województwie łódzkim, nad rzeką Ochnią, ok. 60 km na północ od Łodzi. Ma ok. 47 tys. mieszkańców. Kutno jest miastem przemysłowym, w którym działają firmy z branży elektronicznej, farmaceutycznej, metalowej, maszynowej, transportowej i budownictwa. W pobliżu Kutna przebiega autostrada A1, skomunikowana z Kutnem poprzez dwa węzły: Kutno Wschód w miejscowości Kotliska i Kutno Północ w miejscowości Sójki. Przez samo miasto przechodzą: droga krajowa nr 92 Warszawa – Rzepin, droga krajowa nr 60 Łęczyca – Ostrów Mazowiecka i droga wojewódzka nr 702 w kierunku Zgierza. Kutno jest również węzłem kolejowym, na którym krzyżują się krajowe i międzynarodowe linie kolejowe. Najbliższym portem lotniczym jest międzynarodowe lotnisko im. W. Reymonta w Łodzi.

Podział administracyjny

Kutno nie posiada oficjalnie wydzielonych dzielnic ani osiedli. Wyróżnia się części miasta, nazywane na co dzień osiedlami: Antoniew, Azory, Bielawki, Dybów, Kościuszków, Kotliska Małe, Łąkoszyn, Puśniki, Sklęczki, Stara Wieś, Stodółki, Walentynów, Wiktoryn, Żwirownia. Ponadto funkcjonuje zwyczajowy podział miasta na: Dybów, Piaski, Rejtana, Tarnowskiego, Kościuszków, Olimpijska, Sklęczki, Łąkoszyn, Wenecję, Majdany, Grunwald, Batorego, Rataje i Belfast.

Transport miejski

Po Kutnie można poruszać się autobusami. Obowiązuje podział na strefy: I – miejska i II – podmiejska. Bilet jednorazowy, normalny w strefie miejskiej kosztuje 2,6 – 3,1 zł, w strefie podmiejskiej 2,8 – 3,3 zł zł, a bilet na obie strefy 4,3 – 5,1 zł.

Dworce kolejowe i autobusowe

Oferta połączeń kolejowych z Kutna jest dość bogata. Zatrzymuje się pociąg relacji Warszawa – Berlin (Berlin – Warszawa Express). Ponadto dostępne są połączenia do Warszawy, Łodzi, Krakowa, Poznania, Lublina, Torunia, Kołobrzegu, Gdyni, Bydgoszczy i Szczecina. Dworzec PKP znajduje się przy ul. 3 Maja. Miejscowy PKS obsługuje głównie połączenia lokalne.

W Kutnie nie ma dworca PKS. Baza PKS znajduje się przy ul. Oporowskiej i odjeżdżają stamtąd autobusy zaczynająca trasę a Kutnie. Autobusy zatrzymują się również na przystankach w obrębie miasta, np. przy dworcu PKP ul. Jana Pawła II.

Zabytki i atrakcje

W centrum Kutna warto zobaczyć Rynek z zabytkowymi kamienicami i Ratuszem, w którym znajduje się Muzeum Regionalne. Najbardziej interesującym zabytkiem jest zespół pałacowo – parkowy Gierałty. Pałac należał do właścicieli Kutna – rodziny Mniewskich. Gościł w nim Napoleon, gen. Charles de Gaulle i Henryk Sienkiewicz. Pałac otacza park im. Wiosny Ludów, największy i najstarszy w Kutnie.  W parku znajduje się Muzeum Bitwy nad Bzurą, gdzie zgromadzono zdjęcia, elementy uzbrojenia, mundury i inne pamiątki po największej bitwie Kampanii Wrześniowej. Do najważniejszych zabytków sakralnych należą: kościół św. Wawrzyńca, kościół św. Jana Chrzciciela i kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Wyznaczanie trasy