Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Kudowy-Zdroju

Informacje ogólne i położenie

Kudowa-Zdrój to miasto w województwie dolnośląskim. Położone jest w dolinie pomiędzy Górami Stołowymi i Pogórzem Orlickim, oddzielone Przełęczą Polskie Wrota od Kotliny Kłodzkiej. Graniczy z Czechami. To znana miejscowość uzdrowiskowa zamieszkiwana przez ok. 10 tysięcy ludzi. Podzielona jest na dzielnice: Brzozowie, Bukowina Kłodzka, Czermna, Jakubowice, Pstrążna, Słone i Zakrze.

Podróż samochodem

Przez Kudowę przebiega droga krajowa nr 8, czyli trasa, która  pozwala na bezpośredni przejazd od granicy polsko-czeskiej w Kudowie, aż do Białegostoku (przejeżdżając m.in. przez Wrocław i Warszawę). To jednak droga uznawana za niebezpieczną, z bardzo wysokim wskaźnikiem wypadków. Ruch w samym mieście jest raczej płynny. Do dyspozycji kierowców są parkingi strzeżone i niestrzeżone.

Podróż autobusem lub samolotem

Do Kudowy-Zdrój, a także po jej okolicach poruszać można się transportem zorganizowanym. Przystanki PKS mieszczą się przy ul. 1 Maja i Głównej. Łączą miejscowość m.in. z Gorzowem Wielkopolskim, Kielcami, Łodzią, Warszawą czy Zakopanem. Z miasta kursują także tzw. cyklobusy, czyli autobusy z przyczepą, na której przewozić można rowery. Docierają do Gór Orlickich oraz Gór Stołowych.

Z kolei najbliższe lotnisko pasażerskie znajduje się we Wrocławiu, oddalonym o ok. 120 kilometrów. W Kudowie istnieje stacja kolejowa, ale nie odbywa się na niej ruch pasażerski.

Komunikacja miejska

Przy ulicy Kombatantów działa postój taksówek, którymi poruszać można się nie tylko po samej Kudowie, ale i najbliższych okolicach. Rolę komunikacji wewnątrz miasta pełnią także autobusy PKS.

Atrakcje turystyczne

Kudowa-Zdrój słynie przede wszystkim ze swojego uzdrowiskowego charakteru. Do miejscowości przybywają szczególnie pacjenci, których dotyczą schorzenia związane z krążeniem krwi, trawieniem, oddychaniem, układem mięśniowym i nerwowym.

Dużą popularnością cieszy się Park Zdrojowy, w który można skosztować wydobywanych tu wód mineralnych, a także inne atrakcje, takie jak Kaplica Czaszek (zbudowana ze szczątków kilkudziesięciu tysięcy osób), stok narciarski, park linowy, unikalne instytucje: Muzeum Zabawek i Muzeum Żaby, a także skansen czy ranczo. 

Wyznaczanie trasy