Mapa Krynicy-Zdroju
Krynica-Zdrój to miasto w województwie małopolskim, położone w sercu Beskidu Sądeckiego. Otoczone wzgórzami Góry Parkowej, Góry Krzyżowej i Jasternika. Zamieszkiwane przez ok. 12 tysięcy mieszkańców. To znana miejscowość uzdrowiskowa, słynąca z sanatoriów, wód mineralnych i leczniczych. Podzielona jest na 6 osiedli: Czarny Potok, Krynicę Dolną, Piłsudskiego, Pułaskiego, Tysiąclecia, Źródlaną i Słotwiny.
Podróż samochodem
Przez Krynicę przebiegają drogi wojewódzkie nr 981 (łącząca Zborowice z Krynicą) i 971 (łącząca Krynicę z Piwniczną-Zdrój). W mieście brakuje miejsc postojowych – istniejące parkingi w sezonie wypoczynkowym zapełniają się. Wzmożony ruch może powodować korki, gdyż ulice w centrum miasta są wąskie i kręte.
Podróż pociągiem
Do uzdrowiska można dotrzeć także pociągiem – w Krynicy znajduje się końcowa stacja linii kolejowej, która łączy miejscowość m.in. z Krakowem, Warszawą, Gdynią, Bydgoszczą. Na stacji nie funkcjonuje jednak kasa biletowa.
Podróż autobusem
Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z transportu autobusowego. Krynica-Zdrój nie posiada własnego PKS, ale docierające tu autobusy innych linii zapewniają łączność z wieloma miastami – Warszawą, Krakowem, Łodzią, Lublinem czy Rzeszowem.
Komunikacja miejska
W Krynicy działa transport miejski funkcjonujący pod nazwą Komunikacja Uzdrowiskowa. To sieć połączeń w obrębie uzdrowiska obsługiwanych przez PKS Nowy Sącz.
Atrakcje turystyczne
Krynica-Zdrój przyciąga przede wszystkim kuracjuszy udających się do licznych sanatoriów, szpitali i pijalny wód mineralnych oraz leczniczych (takich jak Jan, Słotwinka czy Zuber). To także atrakcyjne tereny rekreacyjno-wycieczkowe. Warto odwiedzić Popradzki Park Krajobrazowy, a także wyjechać kolejką na Górę Parkową.
W mieście nie brakuje zabytków – wystarczy wspomnieć o XIX-wiecznej pijalni „Słotwinka”, równie starej restauracji „Koncertowej” (mieszczącej się w dawnej sali koncertowej) czy Starym Domu Zdrojowym.
Podziwiać można również drewniane zabudowania willowe, miejsca związane ze Szlakiem Cerkwi Łemkowskich, a także popularne Muzeum Nikifora – najbardziej znanego mieszkańca Krynicy.