Mapa Kotliny Kłodzkiej
Informacje ogólne i położenie
Kotlina Kłodzka to kraina geograficzna w województwie dolnośląskim, położona w Sudetach Środkowych. Głównym miastem Kotliny jest Kłodzko. Krainę otaczają Góry Stołowe, Góry Bardzkie, Góry Złote, Góry Bystrzyckie i Masyw Śnieżnik. Kotlinę dzieli się na mikroregiony – Kotlinę Kłodzką właściwą, Wzgórza Rogówki, Wysoczyznę Łomnicy, Obniżenie Bystrzycy Kłodzkiej, Wysoczyznę Idzikową i Wysoczyznę Międzylesia.
Zdecydowanie największa część Kotliny Kłodzkiej to niewielkie wzgórza i głębokie doliny rzek. Na wschodzie rozciąga się jednak pasmo górskie Wzgórz Rogówki. W pobliżu znajdują się takie uzdrowiska jak Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Lądek-Zdrój i Kudowa-Zdrój.
Podróż samochodem
Z większości polskich miast do Kłodzka można dotrzeć przez Wrocław (co dla mieszkańców wschodniej części kraju ma spore znaczenie ze względu na autostradę A4). Miasta dzieli ok. 90 km. Na terenie Kotliny Kłodzkiej znajduje się 5 uzdrowisk i ponad 20 sanatoriów, więc w sezonie wakacyjnym możliwe są zatory na drogach.
Podróż autobusem lub pociągiem
Istnieją także bezpośrednie połączenia autobusowe z uzdrowiskami Kotliny Kłodzkiej, np. Kraków-Kłodzko czy Warszawa-Lądek Zdrój. Kłodzko posiada również dogodne połączenie kolejowe z większością dużych polskich miast – Warszawą, Białymstokiem, Poznaniem, Szczecinem czy Gdańskiem. Najbliższe lotnisko pasażerskie znajduje się we Wrocławiu.
Kotlina Kłodzka to stosunkowo niewielki obszar, po którym można poruszać się także pieszo lub rowerem. Na dalszych trasach sprawdzają się autobusy PKS lub busy poruszające się między uzdrowiskami.
Atrakcje turystyczne
Kraina ta przyciąga przede wszystkim gości sanatoriów. Na obszarze tym leczy się przede wszystkim choroby reumatyczne, ortopedyczne i neurologiczne. Atrakcją samą w sobie są otaczające ten region góry, w tym szczególnie Park Narodowy Gór Stołowych, charakteryzujący się bujną przyrodą i niezwykłymi krajobrazami.