Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Koszalina

Informacje ogólne i położenie

Koszalin to miasto w północno-zachodniej Polsce, położone w województwie zachodniopomorskim, na Pomorzu Zachodnim, Pobrzeżu Koszalińskim, nad rzeką Dzierżęcinką i jeziorami Jamno oraz Lubiatowo Północne. Centrum miasta znajduje się 11 kilometrów od Morza Bałtyckiego. Zamieszkiwane jest przez ok. 110 tysięcy ludzi i podzielone jest na 17 osiedli. To ważny ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy, kulturalny, a także węzeł komunikacyjny regionu.

Podróż samochodem

Przez miasto przebiega droga krajowa nr 6, biegnąca od granicy z Niemcami, Szczecin, Goleniów, Koszalin, Słupsk i Gdańsk oraz droga krajowa nr 11 do Kołobrzegu, Koszalina, Piły, Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego i Bytomia. Inne istotne trasy to drogi wojewódzkie nr 167, 203 i 206.

W centrum wyznaczona została strefa płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-18.00. Postój do 30 minut kosztuje 0,6-0,8 zł, pierwsza godzina – 1,2-1,5 zł, druga – 1,4-1,7 zł, trzecia – 1,6-1,9 zł, a czwarta i każda kolejna – 1,2-1,5 zł.

Podróż pociągiem

Najważniejsza stacja kolejowa to Koszalin. Mieści się przy ul. Zwycięstwa i posiada czynne kasy biletowe. Obsługuje bezpośrednie połączenia do Białegostoku, Bielska-Białej, Gdyni, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic, Krakowa, Łeby, Poznania, Szczecina, Ustki, Warszawy, Wrocławia.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy także mieści się przy ul. Zwycięstwa. Obsługuje połączenia do takich miast jak Białystok, Bydgoszcz, Chojnice, Darłowo, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Toruń, Warszawa, Wrocław czy Zakopane.

Podróż samolotem

Najbliższym lotniskiem jest port Szczecin-Goleniów, położony ok. 115 km od Koszalina. Obsługuje połączenia międzynarodowe (Wielka Brytania, Irlandia, Norwegia), lokalne (Warszawa) oraz czarterowe (Egipt, Tunezja, Turcja, Grecja). Rocznie korzysta z niego ok. 350 tys. pasażerów.

Komunikacja miejska

Koszalińska komunikacja miejska oparta jest na transporcie autobusowym. To 18 linii stałych oraz 3 sezonowe (np. do Mielna). Bilet normalny kosztuje 2,9-3,2 zł, nocny – 5,8-6 zł, a dobowy 10-12 zł. Bilety ulgowe są o połowę tańsze. Przejazd do Mielna czy Unieścia to wydatek 5-5,5 zł.

Atrakcje turystyczne

Warto odwiedzić Stare Miasto z fragmentami murów obronnych z XIV wieku czy powstałą w tym samym okresie Katedrę Niepokalanego Poczęcia NMP. W mieście wiele jest zabytkowych kamienic, domów i pałaców.

Koszalin ma do zaoferowania także inne atrakcje – Park Książąt Pomorskich, turystyczną kolej wąskotorową czy wieżę widokową na Górze Chełmskiej. W mieście działa Bałtycki Teatr Dramatyczny, Filharmonia Koszalińska, Muzeum Miejskie, a w sezonie wakacyjnym odbywają się tu festiwale kulturalne.

Wyznaczanie trasy