Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Kościeliska

Informacje ogólne i położenie

Kościelisko to wieś położona w województwie małopolskim, na Podhalu. Rozciąga się przez fragmenty Rowu Kościeliskiego, Pogórza Gubałowskiego i dolną część Doliny Kościeliskiej. Podzielona jest na 21 osiedli: Antałówka, Blachówka, Budzówka, Butorów, Chotarz, Czajki, Górkówka, Gronik, Groń, Karpielówka, Kierpcówka, Kiry Nędzówka, Pająkówka, Pitoniówka, Rysulówka, Sobiczkowa, Staszelówka, Sywarne, Szeligówka i Wojdyłówka. Kościelisko zamieszkiwane jest przez ok. 5000 ludzi.

Podróż samochodem

Od Zakopanego dotrzeć można ulicą Nędzy Kubińca, będącej przedłużeniem zakopiańskiej ulicy Powstańców Śląskich. Miejscowości dzieli zaledwie 5 kilometrów. Planując podróż należy więc za punkt odniesienia przyjąć stolicę polskich Tatr, do której dojedziemy popularną Zakopianką.

Droga ta prowadzi od Krakowa. Odcinek Kraków-Chabówka to droga ekspresowa S7, z Chabówki do Nowego Targu dotrzemy drogą przyspieszonego ruchu, a z Nowego Targu do Zakopanego zwykłą drogą krajową. W sezonie wakacyjnym i narciarskim mogą występować korki. Parkowanie w Kościelisku możliwe jest przede wszystkim na prywatnych parkingach oraz na płatnych miejscach postojowych przy głównych atrakcjach turystycznych.

Podróż autobusem lub pociągiem

Ze względu na bliskie położenie najsłynniejszej polskiej miejscowości górskiej, do Kościeliska można dojechać także transportem zorganizowanym. Do Zakopanego docierają pociągi, autobusy PKS oraz prywatne autokary i busy. Tym ostatnim środkiem transportu pokonamy także trasę od zakopiańskich dworców do Kościeliska (przystanki przy głównej drodze).

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko znajduje się w słowackim mieście Poprad, skąd kursują bezpośrednie autobusy i busy do Zakopanego (ok. 65 km), a stamtąd busy do Kościeliska.

Atrakcje turystyczne

Miejscowość stanowi przede wszystkim doskonałą bazę wypadową w Tatry. W pobliżu działają także stoki narciarskie (polecane przede wszystkim początkującym). Największymi atrakcjami turystycznymi są jednak doliny: Dolina Kościeliska – uważana za jedną z najpiękniejszych w Polsce, o długości 9 km oraz Dolina Chochołowska – najdłuższa dolina w kraju (10 km).

Okolice sprzyjają turystyce pieszej i rowerowej. Turyści doceniają także regionalne karczmy z tradycyjnym jedzeniem i góralską muzyką.

Wyznaczanie trasy