Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Konina

Informacje ogólne i położenie

Konin to miasto w środkowej Polsce, w województwie wielkopolskim. Położone w Dolinie Konińskiej, nad rzeką Wartą. Zamieszkiwane jest przez ok. 78 tysięcy ludzi. Podzielone na wiele osiedli i dzielnic, a także dwie podstawowe części – lewobrzeżną czyli stary Konin oraz prawobrzeżną – nowy Konin. To największy ośrodek przemysłowy Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego. Znajdują się tu kopalnie, elektrownie oraz huta aluminium.

Podróż samochodem

Przy południowej granicy Konina przebiega autostrada A2 (część trasy europejskiej E30), która prowadzi od Świecka do Strykowa (Łódź) i dalej do Warszawy, a docelowo także do granicy z Białorusią. Inne ważne drogi to krajowa nr 25 prowadząca trasą Bydgoszcz-Inowrocław-Konin-Kalisz-Ostrów Wielkopolski; droga krajowa 72 przez Łódź do Rawy Mazowieckiej czy droga krajowa nr 92 z Poznania, przez Konin i Łowicz (bezpłatna alternatywa dla autostrady A2). Drogą wojewódzką na 264 dotrzeć można do Kleczewa, a 266 – do Aleksandrowa Kujawskiego.

W mieście wyznaczona została strefa płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 17.00. Postój przez pierwszą godzinę to wydatek 1,5-1,7 zł, druga – 1,8-2 zł, trzecia – 2,1-2,3 zł, a czwarta i każda kolejna – 1,5-1,7 zł.

Podróż pociągiem

W mieście znajdują się dwie stacje kolejowe – Konin Zachód oraz główny dworzec Konin, który mieści się przy ul. Kolejowej 1. Znajdują się tam czynne kasy biletowe. Obsługuje bezpośrednie połączenia do takich miast jak Białystok, Gorzów Wielkopolski, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin, Świnoujście, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra oraz międzynarodowe do Amsterdamu i Berlina.

Podróż autobusem

Koniński dworzec autobusowy znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej 4. Zatrzymują się na nim autobusy do i z takich miast jak Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Kalisz, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Łeba, Łódź, Poznań, Świnoujście, Toruń, Warszawa czy Wrocław.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie to Port Lotniczy Poznań-Ławica, znajdujący się ok. 115 kilometrów od Konina. Rocznie korzysta z niego ok. 1,6 mln pasażerów. Obsługuje połączenia międzynarodowe oraz lokalne do Warszawy i Krakowa.

Komunikacja miejska

Transport publiczny zapewnia MZK Konin, który obsługuje 22 linie autobusowe (w tym jedną nocną). Porusza się po terytorium miasta, a także do okolicznych gmin – Goliny, Kleczewa, Krzymowa itd. Bilet normalny kosztuje 2,8-3 zł, a dobowy – 6-6,5 zł.

Atrakcje turystyczne

Wizytówką miasta jest jego Starówka z malowniczym rynkiem i ratuszem. Inne ciekawe obiekty to zespół klasztorny Reformatów, gotycki kościół św. Bartłomieja z XIV wieku czy unikalny Słup Koniński – prawdopodobnie najstarszy znak drogowy w tej części Europy, pochodzący z XII wieku. W Koninie podziwiać można wiele zabytkowych kamienic oraz charakterystycznych wież ciśnień. Odpoczynek możliwy jest w parku miejskim im. Fryderyka Chopina, a lepsze poznanie Konina i regionu zapewnia Muzeum Okręgowe ze skansenem.

Wyznaczanie trasy