Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Kołobrzegu

Informacje ogólne i położenie

Kołobrzeg to miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. Położone na Pomorzu Zachodnim, u ujścia rzeki Parsęty, nad Morzem Bałtyckim. Zamieszkiwane przez ok. 47 tysięcy ludzi, podzielone na 9 osiedli. To miejscowość uzdrowiskowo-turystyczna z kąpieliskami morskimi oraz ośrodek gospodarczy z portem morskim.

Podróż samochodem

Przez Kołobrzeg przebiega droga krajowa nr 11 na trasie: Kołobrzeg, Koszalin, Piła, Poznań, Środa Wielkopolska, Ostrów Wielkopolski, Kluczbork, Tarnowskie Góry, Bytom; droga wojewódzka nr 102 – Międzyzdroje-Kołobrzeg oraz droga wojewódzka nr 163 – Kołobrzeg-Wałcz.

W mieście wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00-18.00 (od czerwca do sierpnia – 9.00-20.00). Postój do 30 minut kosztuje 1-1,2 zł, pierwsza godzina – 2-2,2 zł, druga – 4,2-4,4 zł, każda kolejna – 2-2,2 zł.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy Alei Kolejowej 3. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Piła, Poznań, Przemyśl, Szczecin, Warszawa czy Wrocław. W sezonie wakacyjnym bezpośrednich połączeń jest znacznie więcej.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy Alei Kolejowej 7. Obsługuje autobusy do takich miast jak Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Kalisz, Kraków, Łódź, Olszyn, Piła, Płock, Sanok, Szczecin, Tarnów, Toruń, Wałbrzych, Warszawa czy Zakopane.

Podróż samolotem

Najbliższym lotniskiem jest port Szczecin-Goleniów, położony ok. 100 km od Kołobrzegu. Obsługuje połączenia międzynarodowe (Wielka Brytania, Irlandia, Norwegia), lokalne (Warszawa) oraz czarterowe (Egipt, Tunezja, Turcja, Grecja). Rocznie korzysta z niego ok. 350 tys. pasażerów.

Komunikacja miejska

Transport autobusowy na terenie gminy i okolic zapewnia Komunikacja Miejska Kołobrzeg. Obsługuje 14 linii autobusowych, w tym także podmiejskie i jedną nocną. Bilet ważny w mieście kosztuje 2,8-3 zł, nocny – 6-6,2 zł, sezonowe do okolicznych miejscowości – 2,8-4,8 (w zależności od dystansu).

Atrakcje turystyczne

Kołobrzeg jest uzdrowiskiem z licznymi sanatoriami, bogatą bazą turystyczną i trzema kąpieliskami morskimi – Zachód, Wschód i Podczele. Wizyta w mieście polecana jest cierpiącym na choroby dróg oddechowych i krążenia. Największymi atrakcjami jest molo, latarnia morska (możliwe zwiedzanie), promenada Bulwar Szymańskiego nad brzegiem morza, bazylika mariacka z XIV wieku czy zabytkowy ratusz. Warto odwiedzić również Galerię Sztuki Współczesnej (siedziba w ratuszu) czy Muzeum Oręża Polskiego.

Wyznaczanie trasy