Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Knurowa

Informacje ogólne i położenie

Knurów to miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim. Położone na Wyżynie Śląskiej, wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zamieszkiwane przez ok. 39 tysięcy ludzi, podzielone na dzielnice i osiedla. Jest regionalnym ośrodkiem gospodarczym (głównie poprzez działalność dwóch kopalni węgla kamiennego).

Podróż samochodem

Przez Knurów przebiegają dwie drogi wojewódzkie – nr 921 na trasie Zabrze-Knurów-Rudy oraz nr 924 na trasie Kuźnica Nieborowska-Knurów-Żory. Miasto posiada również połączenie z drogą krajową nr 78, która przebiega od Chałupek (granica z Czechami), przez Wodzisław Śląski, Rybnik, Gliwice, Bytom, Tarnowskie Góry, Pyrzowice, Jędrzejów, do Chmielnika.

Na granicy Knurowa znajduje się węzeł autostrady A1, która łączy północ z południem Polski, od Trójmiasta do Gorzyczek (granica z Czechami). Nie wyznaczono strefy płatnego parkowania, więc korzystanie z parkingów miejskich jest bezpłatne. Postój możliwy jest głównie przed budynkami użyteczności publicznej lub na prywatnych parkingach.

Podróż pociągiem

W Knurowie funkcjonuje jedynie towarowy transport kolejowy. Przewozy pasażerskie zostały zlikwidowane.

Podróż autobusem

W mieście nie ma dworca autobusowego, obsługującego dalekobieżne połączenia PKS oraz innych przewoźników. Należy skorzystać z komunikacji miejskiej, którą dojechać można do większych ośrodków GOP, w których tego typu transport funkcjonuje.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, znajdujący się ok. 50 kilometrów od Knurowa. Rocznie korzysta z niego ok. 2,5 mln pasażerów. Obsługuje takie linie lotnicze jak Ryanair, Wizz Air czy Lufthansa, oferujące loty m.in. do Wielkiej Brytanii, Włoch czy Niemiec. Dodatkowo LOT oferuje połączenie z  Warszawą.

Komunikacja miejska

Na terenie Knurowa kursuje 9 linii autobusowych obsługiwanych przez KZK GOP. Docierają one do różnych części miasta oraz innych ośrodków miejskich Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Bilet ważny w jednym mieście przez 15 minut kosztuje 3,20-3,50 zł, 2 miasta i 30 minut – 3,80-4 zł, trzy miasta i więcej, przez 60 minut – 4,8-5 zł. Bilety ulgowe są o połowę tańsze.

Atrakcje turystyczne

Najstarszą budowlą sakralną w mieście jest kaplica św. Barbary z końca XIX wieku. Warto zobaczyć również III Kolonię – jedno z największych zachowanych osiedli robotniczych na Śląsku i ratusz z lat 20. XX wieku. Eksponaty związane z miastem podziwiać można w Izbie Tradycji Górniczej.

Wyznaczanie trasy