Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Kędzierzyna-Koźla

Informacje ogólne i położenie

Kędzierzyn-Koźle to miasto położone w województwie opolskim, na Górnym Śląsku i Nizinie Śląskiej. Podzielone na 16 osiedli, leży nad rzekami Odrą i Kłodnicą. Zamieszkiwane przez ok. 61 tysięcy ludzi. Jest ważnym portem rzecznym oraz regionalnym ośrodkiem przemysłowym.

Podróż samochodem

W mieście krzyżują się szlaki komunikacyjne Górnego i Dolnego Śląska. Przez Kędzierzyn-Koźle przebiega droga krajowa nr 40 na trasie Głuchołazy (granica z Czechami), Prudnik, Głogówek, Większyce, Kędzierzyn-Koźle, Ujazd, Łany, Pyskowice; droga krajowa nr 45 (przebiega na granicy miasta) – na trasie Złoczew, Wieluń, Kluczbork, Opole, Racibórz, Zabełków.

Dużą rolę odgrywają również drogi wojewódzkie – nr 408 z Gliwic do Kędzierzyna-Koźla, 410 – Reńska Wieś-Brzeźce, 423 – Opole-Kędzierzyn-Koźle oraz 426 – Zawadzkie-Sławięcice. W pobliżu następuje przecięcie dwóch ważnych dróg – autostrady A4 i A1.

W mieście wyznaczona została strefa płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-18.00. Postój przez cały dzień kosztuje 6 zł, do 30 minut – 0,60 zł, każde 5 minut ponad 30 minut w pierwszej godzinie – 0,10 zł, każde 30 minut w drugiej godzinie – 0,70 zł, każde 15 minut w trzeciej godzinie – 0,40 zł, a każde 5 minut w czwartej i kolejnych godzinach – 0,10 zł.

Podróż pociągiem

Kędzierzyn-Koźle posiada 5 stacji. Główny dworzec znajduje się przy ul. Dworcowej. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Berlin, Bielsko-Biała, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Gliwice, Hamburg, Katowice, Kołobrzeg, Kraków, Opole, Poznań, Szczecin, Świnoujście, Warszawa, Wrocław czy Zakopane.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się pomiędzy ul. 24 kwietnia i ul. Czechowa. Zatrzymują się na nim pojazdy do takich miast jak Bytom, Gliwice, Katowice, Kielce, Kudowa-Zdrój, Opole, Sosnowiec. Niektóre autobusy dalekobieżne korzystają z innych przystanków w mieście.

Podróż samolotem

Najbliżej położone lotnisko to Katowice Airport w Pyrzowicach. Port lotniczy obsługuje połączenia międzynarodowe (głównie Wizz Air i Ryanair) oraz lokalne – LOT do Warszawy.

Komunikacja miejska

Transport publiczny zapewnia MZK Kędzierzyn-Koźle. Obsługuje 15 linii autobusowych, w tym dwie nocne. Bilet normalny kosztuje 2,6-2,8 zł, 5-przejazdowy – 12-13 zł, 10-przejazdowy – 24-26 zł.

Atrakcje turystyczne

Wizytówką miasta jest Stare Miasto Koźle oraz liczne zabytki. Wśród nich zabudowania sakralne – kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej z XV wieku, zespół klasztorny franciszkanów z XVIII wieku czy pozostałości zespołu pałacowego z XVIII/XIX wieku w Sławęcicach. Na uwagę zasługuje również zespół zamkowy z budowlą zamkową (XIII/XIV wiek), basztą zamkową i fragmentami murów obronnych z XIV/XVI wieku. Planty miejskie znajdują się na terenie dawnej Twierdzy Koźle. Kędzierzyn znajduje się na trasie szlaku turystycznego Powstańców Śląskich.

Wyznaczanie trasy