Mapa Kazachstanu
Informacje ogólne i położenie
Kazachstan to państwo położone w Azji (zdecydowana większość powierzchni) i Europie, nad Morzem Kaspijskim. Graniczy z Chinami, Kirgistanem, Turkmenistanem, Uzbekistanem i Rosją. Kraj zamieszkiwany jest przez ok. 16,8 mln ludzi. Stolicą jest Astana, językami urzędowymi – kazachski i rosyjski, obowiązującą walutą – tenge, a dominującymi religiami – islam i prawosławie.
Podróż samochodem
Podróż do Kazachstanu własnym samochodem to poważna wyprawa. Przykładowa trasa Warszawa-Astana to ponad 4 tysiące kilometrów. Aby tam dotrzeć, należy przejechać przez terytorium Białorusi i Rosji. W każdym z tych krajów wymagana jest wiza. W samym Kazachstanie także.
Wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Drogi w dużych miastach utrzymane są w dobrym stanie, ale zdecydowana większość tras w kraju jest w bardzo złym stanie technicznym. Należy pamiętać o dużych odległościach między miastami. Bywają regiony, gdzie stacje benzynowe dzieli nawet kilkaset kilometrów. Konieczny jest zapas paliwa. Litr benzyny kosztuje 120-130 tenge.
Inne zagrożenia to kierowcy, którzy dość swobodnie podchodzą do przepisów ruchu drogowego. Przekraczają prędkość lub wyprzedzają w niedozwolonym miejscu. Samochody na zagranicznych numerach rejestracyjnych często zatrzymywane są przez policję. Bywają wymuszenia łapówek. Zimą wiele tras nie jest odśnieżanych. Wypożyczalnie samochodów znajdują się głównie przy lotniskach.
Podróż pociągiem
To popularny środek publicznego transportu. Narodowym przewoźnikiem jest Kazakhstan Temir Zholy. Kolej łączy niemal wszystkie zamieszkiwane części kraju, głównie na północy. Pociągi są mało nowoczesne – większość z nich pamięta czasy Związku Radzieckiego. Wbrew pozorom, to dość powolny środek transportu. Nowoczesny tabor wyłącznie na trasie Astana-Ałmaty. Bilety warto kupić ze sporym wyprzedzeniem.
Podróż autobusem lub marszrutką
Ze względu na zły stan większości dróg, podróż autobusem nie jest zbyt komfortowa. Zaletą jest zdecydowanie bogatsza sieć połączeń. Autobusem dotrzeć można do wielu miejsc, do których nie dociera kolej. Zazwyczaj bilety są droższe, niż na pociąg. Na krótszych trasach warto skorzystać z popularnych w tym rejonie świata marszrutek, czyli minibusów. Są nieco tańsze od autobusów i nie odbiegają znacząco komfortem jazdy. W obydwu przypadkach stan techniczny pojazdów nie zachwyca.
Podróż samolotem
Największe międzynarodowe lotnisko w Kazachstanie znajduje się w mieście Ałmaty, ok. 1400 kilometrów od stolicy kraju, Astany. Oferuje loty do wielu światowych stolic oraz połączenia lokalne. Rocznie obsługuje ok. 2,7 mln podróżnych. Brak bezpośrednich połączeń do Polski. Astana także posiada lotnisko, z którego rocznie korzysta 1,6 mln pasażerów. Obsługuje loty międzynarodowe i lokalne, także z pominięciem bezpośredniego połączenia do naszego kraju. Podróż z Warszawy do Astany (w dwie strony, z przesiadkami) to wydatek ok. 5 tysięcy złotych.
Inne środki transportu
W dużych miastach działa komunikacja miejska, która obejmuje autobusy, czasami także tramwaje i trolejbusy. Zazwyczaj na przystankach brakuje rozkładów jazdy z opisami tras poszczególnych linii. Przejazd jednorazowy kosztuje 40-60 tenge. Bilet kupuje się w pojeździe – u pracownika lub w automacie. Rolę taksówek przejęli prywatni kierowcy, którzy oferują przejazd na interesującej nas trasie. Zazwyczaj podróż wewnątrz miasta to wydatek 200-500 tenge.
Atrakcje turystyczne
Zwiedzając stolicę kraju, Astanę, warto odwiedzić największe instytucje kulturalne – filharmonię, teatry, galerie sztuki, a także wieżę widokową Bayterek, której wysokość to ponad 100 metrów. Niezwykłą atrakcją kraju jest również Kanion Czaryński, który ma ponad 200 metrów długości, a jego wysokość osiąga nawet 300 metrów. W Turkiestanie odwiedzić można mauzoleum słynnego muzułmańskiego myśliciela – Chodża Ahmada Jasawiego. Dużą popularnością cieszy się wysokogórski kompleks lodowiska Medeo, park narodowy Altyn-Emel czy najbardziej nastawione na turystów miasto – Ałmaty.
Mapy
-
Mapy