Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Karpacza

Karpacz to miasto w województwie dolnośląskim, położone w Karkonoszach, u stóp góry Śnieżka. Zamieszkiwane przez ok. 5000 mieszkańców. To znany ośrodek turystyczny przyciągający narciarzy oraz amatorów turystyki górskiej i krajobrazowej. Karpacz dzieli się na kilka części: Bierutowice (inaczej zwane Karpaczem Górnym), Budniki, Płóczki, Wilczą Porębę i Wodną.

Podróż samochodem

W sezonie turystycznym na drogach mogą występować zatory. W mieście działa wiele parkingów – w centrum i w pobliżu stoków narciarskich ceny bywają bardzo wysokie. Karpacz położony jest w południowo-zachodniej Polsce, ok. 120 km od Wrocławia i 20 km od Jeleniej Góry.

W przypadku podróży ze wschodnich części kraju, warto dojechać do Wrocławia lub Legnicy autostradą A4 i kontynuować jazdę drogami lokalnymi. Podróż z miast położonych w północnej części Polski odbywa się zazwyczaj takimi drogami – brak dogodnego połączenia np. z Warszawy, Gdańska czy Poznania.

Podróż autobusem lub pociągiem

Do Karpacza można także dotrzeć transportem zorganizowanym. Np. na trasie Warszawa-Karpacz kursuje bezpośredni autobus PKS. Możliwe jest także dotarcie autobusem lub pociągiem do Wrocławia i kontynuowanie jazdy kolejnym autobusem do Karpacza (ok. 120 km).

W ten sam sposób dotrzeć można do Jeleniej Góry, skąd do Karpacza kursują prywatne busy (odcinek 20 km). W mieście nie zatrzymują się pociągi – istniejąca do niedawna stacja kolejowa została zaadaptowana na inny cel.

Dworzec autobusowy w Karpaczu znajduje się przy ulicy Konstytucji 3 Maja. Po mieście poruszają się także taksówki i busy. Najbliższe lotnisko pasażerskie działa we Wrocławiu.

Atrakcje turystyczne

Karpacz to przede wszystkim popularny ośrodek narciarski – działa tu wiele wyciągów, a także skocznia narciarska. Rozwinięta jest turystyka górska i krajobrazowa. Miasto oferuje także atrakcje innego typu.

Niewątpliwie najbardziej charakterystycznym punktem Karpacza jest Świątynia Wang, czyli kościół ewangelicki przeniesiony w połowie XIX wieku z Norwegii. Turystów przyciąga również Muzeum Zabawek czy zapora na rzece Łomnica.

Wyznaczanie trasy