Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Karaibów

Karaiby to region położony na Morzu Karaibskim, pomiędzy Ameryką Południową a Północną. Składa się z ponad 700 wysp, do których należą m.in. Wielkie i Małe Antyle, Wyspy Bahama, Kajmany. Całkowita powierzchnia regionu wynosi 2,75 mln km2, w tym 239 681 km2 na stałym lądzie, a liczba ludności to ok. 39,2 mln osób. Karaiby zostały odkryte w 1492 r. przez Krzysztofa Kolumba. Nazwa regionu pochodzi od rdzennych mieszkańców Małych Antyli – Karaibów.

Geografia

Do archipelagu Wielkich Antyli należą Kuba, Haiti, Jamajka i Portoryko. Do archipelagu Małych Antyli przynależy m.in. Martynika, Gwadelupa, Trynidad i Tobago.

Na obszarze wysp dominują tereny nizinne. Region słynie z pięknych, piaszczystych plaż, które co roku przyciągają tysiące turystów. W zachodniej części Kuby znajdują się góry Sierra Maestra i Cordillera de Guaniguanico. Na wyspie Haiti, poza wybrzeżem, dominują tereny wyżynne i góry.

Przynależność państwowa Karaibów

W skład Karaibów wchodzą zarówno państwa niepodległe, jak i terytoria zależne. Do państw niepodległych należą: Kuba, Dominikana, Portoryko, Haiti, Jamajka, Wyspy Bahama, Dominika, Trynidad i Tobago, Barbados, Grenada, Saint Kittis i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Antigua i Barbuda. Terytoria zależne to: Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Bermudy, Anguilla, Kajmany, Montserrat, Turks i Caicos – należą do Wielkiej Brytanii, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Gwadelupa, Martynika, Saint-Barthélemy, Saint Martin – należą do Francji, Antyle Holenderskie i Aruba – należą do Holandii.

Pogoda i klimat

Karaiby leżą w strefie klimatu równikowego, występuje tu typ klimatu podrównikowego wilgotnego. Występują dwie pory roku: sucha i deszczowa. Pora sucha trwa od grudnia do czerwca. Czas jej trwania może różnić się na poszczególnych wyspach. Karaiby leżą w strefie występowania huraganów, których można spodziewać się na Haiti, Kubie, Jamajce, Portoryko i na Małych Antylach w okresie od czerwca do października, ale najczęściej występują one w sierpniu i wrześniu.

Turystyka

Karaiby należą do najpopularniejszych regionów turystycznych na  świecie. Słońce świeci tu przez cały rok. Turystów przyciągają wspaniałe, piaszczyste plaże, egzotyczna sceneria i kultura. Oprócz wczasów stacjonarnych popularne są także rejsy wokół wysp. Najlepszą porą na odwiedzenie tego regionu jest okres od grudnia do kwietnia. Nie zaleca się wyjazdów na Karaiby w porze występowania huraganów.

Sieć dróg

Mapa drogowa każdej z wysp przedstawia się nieco inaczej. W wielu miejscach (np. na Kubie) praktycznie nie istnieje komunikacja międzymiastowa i jedynym sposobem na samodzielne zwiedzanie jest wynajęcie samochodu. Przez wyspy przebiegają autostrady, ale są one różnej jakości – na Dominikanie dobre, na Kubie znacznie gorsze. Drogi lokalne mogą być wąskie, kręte, złej jakości i niezbyt dobrze oznakowane. Trzeba się liczyć z brakiem przestrzegania przepisów przez kierowców oraz policjantami kontrolującymi wozy i wyciągającymi łapówki. Wypożyczenie samochodu nie jest wielkim problemem. Cena i jakość wozu zależą od regionu.

Wyznaczanie trasy