Mapa Kalisza
Informacje ogólne i położenie
Kalisz to miasto w środkowo-zachodniej Polsce, drugi największy ośrodek województwa wielkopolskiego, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad rzeką Prosną, u ujścia Swędrni. Wchodzi w skład Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto zamieszkiwane jest przez ok. 105 tysięcy mieszkańców i podzielone jest na 23 osiedla oraz 3 sołectwa. To ważny ośrodek przemysłowy (lotniczy, włókienniczy, odzieżowy, spożywczy), kulturalny, edukacyjny i sportowy regionu.
Podróż samochodem
Przez Kalisz przebiega droga krajowa nr 12, biegnąca na trasie do Piotrkowa Trybunalskiego, Radomia, Lublina, aż do granicy z Ukrainą oraz droga krajowa nr 25 – trasa Bydgoszcz, Konin, Ostrów Wielkopolski. Dużą rolę odgrywają również drogi wojewódzkie – nr 442 do Wrześni, 450 do Opatowa i 470 do Turku. Ok. 60 kilometrów na północ od miasta przebiega autostrada A2 łącząca wschód z zachodem kraju.
W centrum miasta wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00.
Podróż pociągiem
W Kaliszu działają 3 stacje i przystanki kolejowe. Najważniejszy dworzec to Kalisz przy ul. Dworcowej. Znajdują się tu kasy biletowe. Obsługiwane połączenia do takich miast jak Białystok, Jelenia Góra, Legnica, Łódź, Poznań, Sieradz, Warszawa, Wrocław.
Podróż autobusem
Dworzec autobusowy znajduje się przy ul. Podmiejskiej. Zatrzymują się tu pojazdy do i z takich miast jak Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kołobrzeg, Kraków, Poznań, Przemyśl, Świnoujście, Wrocław czy Zakopane.
Podróż samolotem
W odległości ok. 120 kilometrów od Kalisza znajdują się następujące porty lotnicze: Łódź-Lublinek (loty międzynarodowe, brak lokalnych), Wrocław-Strachowice (loty międzynarodowe oraz lokalne do Warszawy i Gdańska) i Poznań-Ławica (loty międzynarodowe oraz lokalne do Warszawy i Krakowa).
Komunikacja miejska
Jedynym publicznym środkiem transportu są autobusy miejskie obsługiwane przez Kaliskie Linie Autobusowe. Do dyspozycji pasażerów jest 25 linii, w tym także podmiejskie. Bilet normalny kosztuje 2,7-3 zł, a ulgowy – 1,35-1,7 zł.
Atrakcje turystyczne
Najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest Główny Rynek z odrestaurowanymi kamienicami i ratuszem. Warto zobaczyć również XIX-wieczny Pałac Komisji Województwa Kaliskiego czy dwór na Majkowie.
Niewątpliwą atrakcją są rejsy łodzią św. Wojciecha na rzece Prośnie czy przejazd zabytkowym autobusem miejskim. Odpocząć można także w parku miejskim. W Kaliszu działa Filharmonia Kaliska, teatry, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej i liczne galerie. Na uwagę zasługuje również stanowisko archeologiczne Zawodzie.