Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Juraty

Informacje ogólne i położenie

Jurata to wschodnia część miasta Jastarni. Położona jest na Mierzei Helskiej, od północy nad Morzem Bałtyckim, a od południa nad Zatoką Pucką. To znany nadmorski kurort z popularnymi wśród turystów kąpieliskami, a także rozwijający się ośrodek sportów wodnych. W Juracie znajduje się przystanek kolejowy i autobusowy, co ułatwia komunikację z innymi częściami wybrzeża i Polski.

Podróż samochodem

Dojazd samochodem z innych części Polski należy rozpocząć od skierowania się na Trójmiasto, gdzie widoczne będą znaki prowadzące na Hel. Podróż odbywa się przez Rumię i Redę, a następnie trasę Puck-Hel, prowadzącą przez Puck, Władysławowo, Chałupy, Kuźnicę i Jastarnię. Parkowanie możliwe jest przede wszystkim na prywatnych miejscach postojowych przed ośrodkami wypoczynkowymi i pozostałymi kwaterami. W okresie wakacyjnym na drogach może panować wzmożony ruch.

Podróż autobusem

W sezonie letnim bywają bezpośrednie połączenia, którymi dotrzeć można do miejscowości na Mierzei Helskiej, w tym do Jastarni (a co za tym idzie, do Juraty, gdzie znajduje się przystanek autobusowy). Zazwyczaj jednak konieczne jest dotarcie do dworca PKS w Gdyni, skąd kursują z dużą częstotliwością autobusy i busy na Hel, zatrzymujące się również w Juracie.

Podróż pociągiem

Podobnie prezentuje się transport kolejowy. Od czerwca do sierpnia funkcjonują bezpośrednie połączenia z Mierzeją Helską praktycznie ze wszystkich stron Polski. W przeciwnym wypadku konieczna jest przesiadka na dworcu kolejowym w Gdyni, skąd odjeżdżają pociągi zatrzymujące się również na stacji kolejowej w Juracie.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie obsługujące ruch krajowy i międzynarodowy, znajduje się w Gdańsku-Rębiechowie. Z portu lotniczego dotrzeć można do Gdańska lub Gdyni i kontynuować podróż autobusem lub pociągiem. Możliwe jest także skorzystanie z bezpośredniego połączenia lotniczego Gdańsk-Jastarnia. Bilet kosztuje średnio 140-160 zł.

Tramwaj wodny

Jastarnia, w tym Jurata, jest dobrze skomunikowana z Gdynią, skąd kursuje tramwaj wodny linii 530. To rozwiązanie polecane jest jednak jako transport wewnętrzny, a nie sposób na dotarcie z Gdyni do kurortu na Mierzei Wiślanej. Niemożliwe jest bowiem przewożenie dużych bagaży.

Atrakcje turystyczne

W Juracie znajdują się dwie plaże, oddzielone od siebie deptakiem przy ul. Międzymorze, który prowadzi m.in. na 300-metrowe molo, bardzo popularne wśród turystów. Od strony Morza Bałtyckiego wypoczywają przede wszystkim plażowicze, a od Zatoki Puckiej – amatorzy sportów wodnych (windsurfingu czy kitesurfingu). Warto przyjrzeć się również pensjonatom i willom z lat 20. i 30. XX wieku.

Wyznaczanie trasy