Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Jordanii

Informacje ogólne i położenie

Jordania to państwo na Bliskim Wschodzie. Graniczy z Izraelem, Zachodnim Brzegiem Jordanu, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską. Posiada bardzo ograniczony dostęp do morza – jedynie fragment wybrzeża Morza Czerwonego przy Zatoce Akaba. Stolicą kraju jest Amman. Południe i wschód Jordanii to tereny pustynne.

Państwo podzielone jest na 12 jednostek administracyjnych nazywanych muhafazami (termin charakterystyczny dla krajów arabskich) oraz mniejsze nahia. Jordania zamieszkiwana jest przez 5,8 mln ludzi, z których zdecydowana większość (96 proc.) to wyznawcy islamu. Obowiązującą walutą jest dinar jordański.

Podróż samochodem

Wypożyczalnie samochodów działają przede wszystkim w stolicy, Ammanie. Średnio dzień korzystania z pojazdu to koszt 100-150 zł. Drogi można uznać za komfortowe. W większości są utwardzane i oznakowane w przystępny sposób (napisy arabskie i angielskie). Nieco inaczej jest na drogach lokalnych przy małych miejscowościach – bywają nieutwardzane i nieoświetlone.

W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, w niezabudowanym – do 90 km/h, a na pustyni – do 110 km/h. Samochodem łatwo dotrzeć do większości ciekawych pod względem turystycznym miejsc w kraju.

Podróż autobusem

To bardzo tani środek transportu. Autobusy kursują na stałych trasach i w większości są komfortowe. Najwięcej połączeń dostępnych jest między stolicą i innymi miastami, choć między mniejszymi miejscowościami transport autobusowy także funkcjonuje. Największym przewoźnikiem jest firma JETT. Warto zarezerwować bilety przez internet. Zakup możliwy jest także u kierowcy.

Podróż pociągiem

W Jordanii działa tylko jedno połączenie kolejowe na trasie Amman-Damaszek w Syrii. Przejeżdża przez jordańskie miasta Al-Zarka i Al-Mafrak.

Podróż samolotem

Najważniejsze lotniska znajdują się w Ammanie i Akabie. Możliwy jest lot między tymi miastami. Trwa średnio 40 minut i kosztuje równowartość kilkudziesięciu złotych.

Inne środki transportu

Między największymi atrakcjami turystycznymi warto poruszać się busami, które kursują z wyznaczonych miejsc postojowych. To szybki i komfortowy środek transportu. Cennik widoczny jest zazwyczaj na szybie pojazdu. Ruszają po zapełnieniu się pojazdu turystami.

Taksówki kursują w miastach, a także na dłuższych, stałych trasach. Autostop nie jest popularny, ale w wyjątkowych sytuacjach można z niego skorzystać. Najczęściej wiąże się z opłatą.

Atrakcje turystyczne

Najbardziej rozwiniętym pod względem turystycznym miastem w Jordanii jest Akaba. Można tu skorzystać z plaż, licznych hoteli, sklepów, szkół nurkowania oraz ośrodków sportów wodnych. Warto odwiedzić także miasto Petra, gdzie znajdują się ruiny skarbca, klasztoru i zabudowań miejskich sprzed wielu wieków.

Podobne atrakcje czekają w mieście Dżarasz, gdzie zachowały się fragmenty Świątyni Artemidy, Świątyni Zeusa oraz teatr rzymski. Budowle powstały na początku naszej ery. Turyści często podziwiają górę Nebo, skąd Mojżesz miał ujrzeć Ziemię Obiecaną. Na szczycie znajduje się jego sanktuarium. Miłośnicy przyrody docenią pustynię Wadi Rum z pięknymi i monumentalnymi piaskowcami.

Wyznaczanie trasy