Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Jeleniej Góry

Informacje ogólne i położenie

Jelenia Góra to miasto w południowo-zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim. Położone jest w Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Miasto zamieszkuje ok. 83 tysiące ludzi i podzielone jest na 20 dzielnic oraz osiedli. To istotny ośrodek przemysłowy, edukacyjny i kulturalny regionu.

Podróż samochodem

Przez Jelenią Górę prowadzi droga krajowa nr 3, biegnąca wzdłuż zachodniej granicy Polski na trasie Świnoujście-Jakuszyce (granica z Czechami), stanowiąca część trasy europejskiej E65 z Malmo w Szwecji do Chania w Grecji; droga krajowa nr 30 ze Zgorzelca (granica z Niemcami) do Jeleniej Góry, a także drogi wojewódzkie – nr 365 do Legnicy, 366 do Szklarskiej Poręby, 367 do Wałbrzycha.

W mieście wyznaczona została strefa płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-19.00. Postój do 30 minut kosztuje 1-1,5 zł, pierwsza godzina – 2-2,5 zł, druga – 2,4-2,9 zł, trzecia – 2,8-3,3 zł, a czwarta i każda kolejna – 2-2,5 zł.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy w Jeleniej Górze znajduje się przy ul. 1 Maja 77. Znajdują się tu czynne kasy biletowe. Obsługuje bezpośrednie połączenia do takich miast jak Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Kalisz, Katowice, Łódź, Opole, Poznań, Sosnowiec, Warszawa, Wrocław czy Zielona Góra.

Podróż autobusem

Jeleniogórski dworzec autobusowy mieści się przy ul. Obrońców Pokoju 1b. Zatrzymują się na nim autobusy z i do takich miast jak Busko-Zdrój, Częstochowa, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Kalisz, Karpacz, Katowice, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Łódź, Opole, Płock, Poznań, Przemyśl, Rzeszów, Szczecin, Świnoujście, Tarnów, Warszawa i Wrocław.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie znajduje się we Wrocławiu-Strachowicach, ok. 110 kilometrów od Jelniej Góry. Obsługuje połączenia międzynarodowe, a także lokalne – do Warszawy i Gdańska.

Komunikacja miejska

Transport publiczny zapewnia 26 linii autobusowych – miejskich i podmiejskich. Obsługują połączenia wewnątrz Jelniej Góry, a także do okolicznych gmin, takich jak Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Piechowice czy Stara Kamienica. Bilet obejmujący jedną miejscowość kosztuje 3-3,2 zł, ważny w Jeleniej Górze i jednej okolicznej miejscowości – 4,8-5 zł, nocny odpowiednio 5,8-6 zł i 9,6-9,8 zł.

Atrakcje turystyczne

W Jeleniej Górze warto odwiedzić Rynek, gdzie znajduje się XVIII-wieczny Ratusz i barokowe kamienice, a wokół także fragmenty murów obronnych czy wieża Bramy Zamkowej (którą niegdyś wjeżdżało się do miasta). Na uwagę zasługuje również wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego, Park Zdrojowy w Cieplicach i otaczające miasto Góry Izerskie, Kaczawskie i Karkonosze. Wśród instytucji kulturalnych wymienić można Muzeum Karkonoskie, Muzeum Historii i Militariów czy Muzeum Przyrodnicze.

Wyznaczanie trasy