Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Jaworzna

Informacje ogólne i położenie

Jaworzno to miasto w południowej Polsce, położone w województwie śląskim, na Wyżynie Śląskiej, nad rzekami Biała Przemsza i Przemsza. Wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Podzielone jest na 22 dzielnice (tzw. ośrodki dzielnicowe). Miasto zamieszkiwane jest przez ok. 94 tysiące ludzi. To ważny ośrodek przemysłowy, handlowy, kulturalny, sportowy i rozrywkowy regionu.

Podróż samochodem

Przez miasto przebiegają bardzo ważne trasy, w tym autostrada A4 (część trasy europejskiej E40), która prowadzi od granicy z Niemcami w Jędrychowicach do Tarnowa (w przyszłości do granicy z Ukrainą), droga ekspresowa S1 (trasa europejska E75) z Gdańska do granicy z Czechami w Cieszynie oraz droga krajowa nr 79 na trasie Warszawa-Bytom.

W mieście nie funkcjonują strefy płatnego parkowania. Do dyspozycji są miejskie miejsca parkingowe oraz parkingi przy obiektach użyteczności publicznej. Jest ich jednak zdecydowanie za mało. Ruch w godzinach szczytu bywa wzmożony – dotyczy to centrum miasta, jak i dróg dojazdowych do autostrady i drogi ekspresowej.

Podróż pociągiem

Jaworzno jest jednym z największych węzłów kolejowych w Polsce. Pasażerowie mogą korzystać z kilku stacji i przystanków oraz głównego dworca Jaworzno-Szczakowa, mieszczącego się przy ul. Kolejarzy. Znajdują się tam kasy biletowe.

Z miasta kursują bezpośrednie połączenia do takich miast jak Bydgoszcz, Częstochowa, Gliwice, Gorzów-Wielkopolski, Katowice, Koszalin, Kraków, Łódź, Poznań, Przemyśl, Rzeszów, Szczecin, Świnoujście, Tarnów, Wrocław Zakopane czy Zielona Góra

Podróż autobusem

Większość autobusów międzymiastowych zatrzymuje się na przystanku Jaworzno Centrum. Komunikację wspomagają także mniejsze busy. Tym środkiem transportu można dotrzeć m.in. do Bytomia, Katowic, Krakowa, Krynicy-Zdroju, Tarnowa czy Zakopanego.

Podróż samolotem

Najbliższe międzynarodowe lotnisko pasażerskie to port lotniczy Katowice-Pyrzowice, znajdujący się ok. 35 kilometrów od Jaworzna. Obsługuje takich przewoźników jak Ryanair czy Wizz Air, a także połączenie krajowe LOT do Warszawy.

Drugim najbliższym lotniskiem jest Port Lotniczy Kraków-Balice, położony ok. 40 km od Jaworzna. To drugie największe lotnisko w Polsce, z którego rocznie korzysta ok. 3,5 mln pasażerów. Oferuje połączenia z wieloma europejskimi stolicami, a także lokalne – do Gdańska, Warszawy czy Poznania.

Komunikacja miejska

Transport w obrębie miasta zapewnia PKM Jaworzno obsługujące kilkanaście linii autobusowych. Numerami oznaczone są linie miejskie, a literami – międzymiastowe. Autobusy kursują wewnątrz Jaworzna oraz do Katowic, Mysłowic, Chrzanowa, Sosnowca. Bilet na połączenie miejskie kosztuje 3-3,5 zł, a na przejazd poza Jaworzno – 3,6-4,6 zł. Dostępne są także bilety dobowe za 10-12 zł i tygodniowe za 26-30 zł.

Atrakcje turystyczne

W Jaworznie na uwagę zasługuje zabudowa miejska – charakterystyczny trójkątny Rynek Główny, liczne zabytki architektury sakralnej, pałac jawornicki czy zespół willowo-parkowy W mieście działa Muzeum Miasta Jaworzna oraz dwie galerie sztuki.

Miłośnicy przyrody i rekreacji na świeżym powietrzu docenią rezerwaty przyrody Dolina Żabnika czy rezerwat sasanek (z chronioną sasanką otwartą). W zalanym kamieniołomie działa ośrodek nurkowania.

Wyznaczanie trasy