Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Jastrzębia-Zdroju

Informacje ogólne i położenie

Jastrzębie-Zdrój to miasto na Górnym Śląsku, w południowej części województwa śląskiego, przy granicy z Czechami. Zamieszkiwane przez ok. 92 tysiące ludzi i podzielone na 21 sołectwa oraz osiedli. Jest częścią aglomeracji rybnickiej i Rybnickiego Okręgu Węglowego oraz ważnym ośrodkiem przemysłowym (kopalnie węgla kamiennego) i turystycznym.

Podróż samochodem

W pobliżu Jastrzębia-Zdroju przebiega południowy odcinek autostrady A1 - od granicy z Czechami do Mszany. Inne ważne pod względem lokalnym trasy to droga wojewódzka nr 933 do Chorzowa oraz droga wojewódzka na 937 do Hażlacha w powiecie cieszyńskim i dalej droga wojewódzka nr 938 do Cieszyna.

Parkowanie możliwe jest przede wszystkim na miejscach postojowych przed prywatnymi budynkami oraz obiektami użyteczności publicznej, np. przed szpitalem lub urzędem miasta. Zazwyczaj wiąże się z opłatą 2-3 zł za godzinę.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy znajduje się przy ul. Północnej. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z takich miast jak Bielsko-Biała, Częstochowa, Katowice, Kraków, Opole, Wisła, Wrocław, Zakopane, Żywiec, Cieszyn i Gliwice.

Podróż pociągiem

Jastrzębie-Zdrój jest największym miastem w Polsce, które nie posiada kolei pasażerskiej.

Podróż samolotem

Najbliższe międzynarodowe lotnisko pasażerskie to port lotniczy Katowice-Pyrzowice, znajdujący się ok. 80 kilometrów od Jastrzębia-Zdroju. Obsługuje takich przewoźników jak Ryanair czy Wizz Air, a także połączenie krajowe LOT do Warszawy.

Komunikacja miejska

Jastrzębska komunikacja miejska opiera się na transporcie autobusowym (34 linie), który łączy dzielnice i osiedla miasta oraz okoliczne miejscowości, w tym Wodzisław, Rybnik, Żory, Zebrzydowice.

Bilet 10-minutowy kosztuje 2,4-2,6 zł, 20-minutowy – 3,4-3,6 zł, powyżej 20 minut – 3,8-4 zł. Bilet ważny w jednym mieście to wydatek 3,4-3,6 zł, trasa Jastrzębie-Wodzisław – 3,8-4 zł oraz trasa Jastrzębie-Rybnik – 7,6-7,8 zł.

Atrakcje turystyczne

Jastrzębie-Zdrój było niegdyś prężnie rozwijającą się miejscowością uzdrowiskową. W mieście znaleźć można więc m.in. Park Zdrojowy oraz zabudowania uzdrowiskowe z XIX/XX wieku – Dom Zdrojowy, muszla koncertowa, budynek dawnej pijalni.

Warto odwiedzić również zespół pałacowy i zespół dworski otoczone parkami. Spośród instytucji kulturalnych należy wyróżnić Galerię Historii Miasta.

Wyznaczanie trasy