Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Inowrocławia

Informacje ogólne i położenie

Inowrocław to miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Położone na Pojezierzu Wielkopolskim i Równinie Inowrocławskiej, nad rzeką Noteć. Zamieszkiwane przez ok. 76 tys. ludzi i podzielone na 21 dzielnic oraz osiedli. To ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny, edukacyjny, sportowy i turystyczny regionu.

Podróż samochodem

Przez Inowrocław przebiegają: droga krajowa nr 15, przez takie miasta jak Ostróda, Toruń, Inowrocław, Gniezno, Jarocin, Krotoszyn, Trzebnica (we Wrześni przecina autostradę A2); droga krajowa nr 25 na trasie Bobolice, Bydgoszcz, Inowrocław, Konin, Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Oleśnica; droga wojewódzka nr 251 przez Żnin do Wągrowca czy droga wojewódzka nr 252 do Włocławka.

W centrum miasta wyznaczono strefę płatnego parkowanie, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 18.00 oraz w soboty, w godzinach 9.00-13.00 (na wybranych ulicach mogą obowiązywać inne przedziały godzinowe). Postój do jednej godziny kosztuje 2-2,5 zł, druga godzina – 2,4-2,9 zł, trzecia – 2,8-3,3 zł, czwarta i kolejne – 2-2,5 zł.

Podróż pociągiem

Główny dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Dworcowej 115. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Bydgoszcz, Gdańsk, Jelenia Góra, Katowice, Kraków, Kołobrzeg, Olsztyn, Poznań, Toruń, Wrocław, Zielona Góra, Berlin czy Frankfurt nad Odrą.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy placu Kasprowicza 5. Zatrzymują się na nim autobusy do i z takich miast jak Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Kalisz, Katowice, Łódź, Świnoujście, Toruń, Ustka, Warszawa, Włocławek, Słupsk czy Płock.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie to Port Lotniczy Bydgoszcz (ok. 40 km od Inowrocławia), obsługujący połączenia międzynarodowe oraz lokalne do Warszawy.

Komunikacja miejska

Transport autobusowy obsługuje MPK Inowrocław. Pasażerowie mogą korzystać z 14 linii autobusowych dziennych oraz jednej nocnej. Bilet jednorazowy kosztuje 2,6-2,8 zł, godzinny – 3,4-3,6 zł, a dobowy 8-9 zł. Bilety ulgowe są o połowę tańsze.

Atrakcje turystyczne

W Inowrocławiu warto odwiedzić Park Solankowy z tężniami, teatrem letnim i muszlą koncertową. Na uwagę zasługują również zabytki architektury sakralnej, w tym romański kościół Najświętszej Maryi Panny z XII/XIII wieku czy kościół św. Mikołaja z XIV/XV wieku. Spośród instytucji kulturalnych należy wymienić teatr oraz muzeum miejskie.

Wyznaczanie trasy