Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Iławy

Informacje ogólne i położenie

Iława to miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Położone na Pojezierzu Iławskim, nad jeziorem Jeziorak i rzeką Iławką. Zamieszkiwane przez ok. 32 tysiące mieszkańców. Jest regionalnym ośrodkiem gospodarczym, edukacyjnym, turystycznym i sportowym (przede wszystkim sporty wodne).

Podróż samochodem

Przez Iławę przebiega droga krajowa nr 16 na trasie Dolna Grupa-Grudziądz-Iława-Ostróda-Olsztyn-Mrągowo-Mikołajki-Ełk Augustów oraz drogi wojewódzkie – nr 521 z Iławy do Kwidzyna i nr 536 z Iławy do Sampławy, pośrednio do Torunia i Inowrocławia.

Nie wyznaczono strefy płatnego parkowania, więc korzystanie z parkingów miejskich jest bezpłatne. Postój możliwy jest głównie przed budynkami użyteczności publicznej lub na prywatnych parkingach.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy Iława Główna znajduje się przy ul. Dworcowej. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Łódź, Olsztyn, Poznań, Przemyśl, Toruń, Warszawa, Wrocław czy Zakopane.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy także mieści się przy ul. Dworcowej. Zatrzymują się na nim autobusy do takich miast jak Gdańsk, Kwidzyn, Malbork, Olsztyn, Płock czy Pruszcz Gdański.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo, znajdujący się w odległości ok. 150 kilometrów od Iławy Obsługuje loty międzynarodowe (głównie Wizz Air i Ryanair) oraz lokalne – LOT do Warszawy czy EuroLOT do Krakowa.

Komunikacja miejska

Transport wewnątrz Iławy, a także do okolicznych miejscowości (m.in. Nowej Wsi, Karasia czy Radomka) obsługuje ZKM Iława. Do dyspozycji pasażerów jest 7 regularnych linii. Bilet miejski kosztuje 2,8-3 zł, a pozamiejski – 4,4-4,6 zł.

Atrakcje turystyczne

Wśród zabytków Iławy warto wyróżnić układ urbanistyczny miasta, ratusz, mury miejskie, gotycki kościół Przemienienia Pańskiego z XIV wieku, cerkiew św. Jana Teologa oraz wieże ciśnień. Nad jeziorem Jeziorak działają przystanie jachtowe, wypożyczalnie sprzętów wodnych, możliwe jest także pokonanie szlaku kajakowego. Iławskie Centrum Kultury systematycznie organizuje np. festiwale muzyczne.

Wyznaczanie trasy