Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Grudziądza

Informacje ogólne i położenie

Grudziądz to miasto w województwie kujawsko-pomorskim, położone na Pomorzu Nadwiślańskim, nad Wisłą. Zamieszkiwane jest przez ok. 98 tysięcy ludzi. Jest ośrodkiem przemysłowym, handlowym, kulturalnym, sportowym i edukacyjnym tego regionu.

Podróż samochodem

W pobliżu Grudziądza przebiega autostrada A1, która łączy północ z południem Polski (od Gdańska do granicy z Czechami w Gorzyczkach). Znajdują się tu 4 węzły autostradowe. Inne ważne trasy to droga krajowa nr 16 prowadząca do miast Warmii i Mazur, droga krajowa nr 155 do Nowego Dworu Gdańskiego oraz droga wojewódzka 534 do Warszawy.

W mieście wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-17.00. Postój do 30 minut to wydatek 0,7-1 zł, pierwsza godzina – 2-2,5 zł, druga godzina – 2,4-2,8 zł, trzecia – 2,8-3,2 zł, a czwarta i każda kolejna – 2-2,5 zł.

Podróż pociągiem

Grudziądz posiada 4 stacje kolejowe, w tym główny dworzec Grudziądz, mieszczący się przy ul. Dworcowej. Znajdują się w nim kasy biletowe. Docierają do niego pociągi z takich kierunków jak Toruń, Malbork czy Chojnice.

Podróż autobusowy

Zdecydowanie więcej połączeń z Grudziądzem oferuje transport autobusowy. Dworzec znajduje się przy ul. Rapackiego. Obsługuje autobusy z i do takich miast jak Bydgoszcz, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Kalisz, Łeba, Łódź, Poznań, Rzeszów, Warszawa czy Wrocław.

Podróż samolotem

Najbliższe lotniska pasażerskie to Port Lotniczy Bydgoszcz (ok. 80 km od Grudziądza), obsługujący połączenia międzynarodowe oraz lokalne do Warszawy i Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo (ok. 100 km od Grudziądza), obsługujący połączenia międzynarodowe oraz lokalne do Warszawy, Wrocławia i Krakowa.

Komunikacja miejska

Po mieście poruszać można się 20 liniami autobusowymi (miejskie i podmiejskie) oraz jedną linią tramwajową, która przebiega wzdłuż Wisły, z północy na południe Grudziądza). Cena biletu zależy od wybranej linii. Bilet normalny kosztuje od 2,6 do 3,8 zł.

Atrakcje turystyczne

Na uwagę zasługuje przede wszystkim Stare Miasto z murami miejskimi wybudowanymi w XIV i XV wieku. Inne zabytki to pozostałości zamku krzyżackiego z XIII wieku czy liczne zabudowania sakralne (w tym kościół św. Mikołaja z XIII-XV wieku).

Nad Wisłą podziwiać można unikatowy zespół obronnych spichrzów. W pobliżu miasta znajduje się także 5 jezior z bogatą infrastrukturą wypoczynkowo-rekreacyjną. W Grudziądzu działa teatr oraz muzeum miejskie.

Wyznaczanie trasy