Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Gorzowa Wielkopolskiego

Informacje ogólne i położenie

Gorzów Wielkopolski to miasto w zachodniej Polsce, położone w województwie lubuskim, nad Wartą. Zamieszkiwane jest przez ok. 124 tysiące ludzi. Miasto podzielone jest na 14 dzielnic i 16 osiedli. To ważny ośrodek przemysłowy, handlowy, usługowy i kulturalny regionu.

Podróż samochodem

W Gorzowie Wielkopolskim przecinają się dwie drogi krajowe – nr 3 (przebiegająca także przez Świnoujście, Szczecin, Zieloną Górę, Legnicę i Jelenią Górą) oraz droga krajowa nr 22 (przez Kostrzyn nad Odrą, Wałcz i Elbląg). Miasto posiada również obwodnicę, której część stanowi fragment powstającej drogi ekspresowej S3. Przez miasto przebiegają także drogi wojewódzkie nr 132, 151, 158, 130.

Centrum Gorzowa Wielkopolskiego objęte jest strefą płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 18.00 oraz w soboty, w godzinach 9.00-14.00. Postój przed jedną godzinę kosztuje 2,5-3 zł, druga godzina – 3-3,5 zł, trzecia godzina – 3,5-4 zł, każda następna 2,5-3 zł.

Podróż pociągiem

W mieście znajduje się 5 stacji kolejowych, wśród nich największy dworzec Gorzów Wielkopolski (przy. ul. Dworcowej). Składa się z 4 peronów, kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia z takich miast jak m.in. Kostrzyn nad Odrą,  Poznań, Warszawa, Zbąszynek, a z pozostałych stacji dotrzeć można także do Bydgoszczy, Piły, Torunia czy Zielonej Góry.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy znajduje się przy dworcu kolejowym (ul. Dworcowa). Jest siedzibą PKS Gorzów Wielkopolski. Oferuje połączenia do takich miast jak Częstochowa, Gryfice, Jelenia Góra, Kielce, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Łódź, Pobierowo, Poznań, Szczecin, Warszawa czy Zakopane.

Podróż samolotem

W odległości ok. 120 kilometrów od Gorzowa Wielkopolskiego znajdują się dwa lotniska pasażerskie. Jedno z nich to Szczecin-Goleniów, obsługujące połączenia międzynarodowe oraz lokalne do Warszawy, drugie – Poznań-Ławica, także międzynarodowe, z lokalnymi połączeniami do Krakowa i Warszawy.

Komunikacja miejska

Po Gorzowie Wielkopolskim poruszać można się 41 liniami autobusowymi dziennymi i 3 nocnymi oraz 3 liniami tramwajowymi. Transport miejski obsługuje Miejski Zakład Komunikacji. We wszystkich pojazdach zainstalowane są automaty biletowe. Normalny bilet jednorazowy kosztuje 2,9-3,2 zł, a dobowy – 13,8-14,2 zł.

Atrakcje turystyczne

W mieście znajduje się wiele zabytkowych budowli sakralnych, a wśród nich np. Katedra Wniebowzięcia NMP z XIII wieku. Warto przyjrzeć się także historycznemu układowi miasta z fragmentami murów, zabytkowymi kamienicami i willami.

Działają tu ważne instytucje kulturalne – Muzeum Lubuskie, nowa Filharmonia Gorzowska, teatry, czy słynny Jazz Club „Pod Filarami”. Największym placem w mieście jest Plac Grunwaldzki. W Gorzowie istnieje kilka parków miejskich.

Wyznaczanie trasy