Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Gniezna

Informacje ogólne i położenie

Gniezno to miasto w centralnej Polsce, w województwie wielkopolskim. Położone na Pojezierzu Gnieźnieńskim i Nizinie Wielkopolskiej. Zamieszkiwane przez ok. 70 tysięcy ludzi i podzielone na 11 osiedli. To pierwsza stolica Polski, a współcześnie regionalny ośrodek przemysłowy, gospodarczy, kulturalny i turystyczny.

Podróż samochodem

W Gnieźnie krzyżują się dwie drogi krajowe – nr 5 na trasie Lubawka, Wrocław, Poznań, Gniezno, Bydgoszcz oraz nr 15 – Ostróda, Toruń, Inowrocław, Gniezno, Jarocin, Trzebnica. Inne ważne trasy to droga wojewódzka nr 190 do Krajenki, 197 do Sławy Wielkopolskiej i 260 do Wólki.

W mieście wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-18.00. Postój do 30 minut kosztuje 1-1,2 zł, godzina – 2-2,4 zł, cały dzień – 10-12 zł, a tydzień – 40-45 zł.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Dworcowej 15. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Bydgoszcz, Gdańsk, Hel, Inowrocław, Jelenia Góra, Olsztyn, Poznań, Toruń, Wałbrzych, Wrocław, Zielona Góra, a także Berlin czy Frankfurt nad Odrą.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy ul. Pocztowej. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z takich miast jak Bydgoszcz, Częstochowa, Kalisz, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Poznań, Sanok, Suwałki, Toruń czy Włocławek.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie to Port Lotniczy Poznań-Ławica, znajdujący się ok. 65 kilometrów od Gniezna. Rocznie korzysta z niego ok. 1,6 mln pasażerów. Obsługuje połączenia międzynarodowe oraz lokalne do Warszawy i Krakowa.

Komunikacja miejska

Transport publiczny zapewnia MPK Gniezno, obsługujące 15 linii autobusowych dziennych i 1 nocną (wśród nich 6 linii kursujących poza granice administracyjne Gniezna). Bilet normalny kosztuje 2,7-3 zł, godzinny – 3,2-3,5 zł, a weekendowy – 14-15 zł.

Atrakcje turystyczne

W Gnieźnie warto odwiedzić Rynek, a także bazylikę prymasowską Wniebowzięcia NMP z XIV wieku, w której znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie. W mieście wiele jest zabytkowych zabudowań sakralnych oraz domów, will i kamienic z XIX/XX wieku. Spośród instytucji kulturalnych warto wyróżnić Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Głównym parkiem miejskim jest Park gen. Władysława Andersa. Na terenie miasta jest 5 jezior oraz liczne szlaki turystyczne – m.in. Szlak Piastowski, Romański czy Pałaców.

Wyznaczanie trasy