Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Głogowa

Informacje ogólne i położenie

Głogów to miasto w zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Położone na Dolnym Śląsku, nad rzeką Odrą. Wchodzi w skład Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Zamieszkiwane przez niemal 70 tysięcy ludzi i podzielone na 11 osiedli. To regionalny ośrodek przemysłowy, naukowy, turystyczny i kulturalny.

Podróż samochodem

Przez Głogów przebiega droga krajowa nr 12, która prowadzi od Łęknicy, przez Żary, Głogów, Leszno, Kalisz, Radom, Lublin, do miejscowości Beredyszcze (w pobliżu przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku). Trasa ta przebiega przez jedyny w okolicy most na Odrze (w promieniu kilkudziesięciu kilometrów nie ma żadnego innego). Inne ważne trasy to droga wojewódzka nr 292 – Nowa Sól-Głogów-Lisowice, nr 319 – Stare Strącze-Głogów i nr 329 – z Głogowa do Potoczka.

W mieście funkcjonuje strefa płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-18.00 oraz w soboty, w godzinach 10.00-14.00. Postój do 15 minut kosztuje 0,5-0,7 zł, pierwsza godzina – 2-2,2 zł, druga – 2,1-2,3 zł, trzecia – 2,2-2,4 zł, czwarta i każda kolejna – 2-2,2 zł.

Podróż pociągiem

W Głogowie znajdują się cztery stacje kolejowe. Najważniejsza z nich to dworzec Głogów, mieszczący się przy placu Tysiąclecia. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Gliwice, Katowice, Kraków, Opole, Wrocław, Zabrze, Zielona Góra, Przemyśl, Szczecin czy Łódź.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy znajduje się przy ul. Spółdzielczej. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z takich miast jak Częstochowa, Kalisz, Kołobrzeg, Legnica, Piła, Poznań, Słupsk, Ustka, Warszawa, Wrocław, Wałbrzych czy Zielona Góra.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie znajduje się we Wrocławiu-Strachowicach, ok. 110 kilometrów od Głogowa. Obsługuje połączenia międzynarodowe, a także lokalne – do Warszawy i Gdańska.  W podobnej odległości (ok. 120 kilometrów) mieści się Port Lotniczy Poznań-Ławica, gdzie także obsługiwane są połączenia międzynarodowe, z lokalnymi połączeniami do Krakowa i Warszawy.

Komunikacja miejska

Po Głogowie można poruszać się autobusami miejskimi. Do dyspozycji pasażerów jest 8 linii, które obejmują swoim zasięgiem całe miasto oraz okolice. Bilet normalny kosztuje 3-3,2 zł, a ulgowy – 1,5-1,6 zł.

Atrakcje turystyczne

Na uwagę zasługuje Stare Miasto z fragmentami murów miejskich, ratuszem i Fortem Gwiaździstym. Podziwiać można także kilka zabytkowych kościołów czy charakterystyczną basztę artyleryjską Turm Reduit. Przez Głogów przebiegają szlaki pielgrzymkowe do grobu św. Jakuba w Hiszpanii. Odpoczynek możliwy jest w parkach Leśnym czy Zamkowym. Warto odwiedzić również Muzeum Arechologiczno-Historyczne.

Wyznaczanie trasy