Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Gliwic

Informacje ogólne i położenie

Gliwice to miasto w południowej części Polski, w województwie śląskim. Położone jest na Górnym Śląsku, na Wyżynie Śląskiej, nad rzeką Kłodnicą. Miasto podzielone jest na 20 dzielnic i zamieszkiwane jest przez ok. 185 tysięcy ludzi. To ważny ośrodek przemysłowy – znajdują się tu zakłady samochodowe, wojskowe, chemiczne oraz kopalnia węgla.

Podróż samochodem

Miasto jest ważnym węzłem komunikacji drogowej. Krzyżują się tu autostrady A1 (łącząca północ z południem kraju, biegnąca na trasie Gdańsk-Toruń-Łódź-Częstochowa-Gliwice-Żory-Gorzyczki) i autostrada A4 (łącząca wschód z zachodem Polski, biegnąca na trasie Zgorzelec-Legnica-Wrocław-Opole-Gliwice-Katowice-Kraków-Tarnów-Rzeszów-Korczowa). W Gliwicach znajdują się węzły tych autostrad.

Przez miasto przebiegają także drogi krajowe i wojewódzkie. Planowane jest wprowadzenie strefy płatnego parkowania w centrum miasta. Do tej pory postój na wyznaczonych miejscach jest bezpłatny.

Podróż pociągiem

Główną stacją kolejową w mieście jest dworzec Gliwice, usytuowany przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 12. Obsługuje ruch na liniach do Katowic, Kędzierzyna-Koźla, Opola i Bytomia, a także bezpośrednie połączenia z Krakowem, Lublinem, Warszawą, Szczecinem, Poznaniem czy Gdynią.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy znajduje się przy dworcu kolejowym (ul. Bohaterów Getta Warszawskiego). Obsługuje połączenia lokalne, a także dalekobieżne – m.in. do Cieszyna, Katowic, Wisły czy Zakopanego.

Podróż samolotem

Najbliższe międzynarodowe lotnisko pasażerskie to port lotniczy Katowice-Pyrzowice, znajdujący się 40 kilometrów od Gliwic. Obsługuje takich przewoźników jak Ryanair czy Wizz Air, a także połączenie krajowe LOT do Warszawy.

Komunikacja miejska

Gliwicka komunikacja miejska opiera się niemal wyłącznie na autobusach. Po mieście kursuje ponad 40 linii autobusowych, w tym nocne i przyspieszone. Swoim zasięgiem obejmują całe miasto. Do dyspozycji podróżnych są również 2 linie tramwajowe, ale kursujące wyłącznie na trasie od granic Gliwic do zajezdni w mieście. Odcinek obejmuje tylko jeden przystanek.

Atrakcje turystyczne

Charakterystycznym punktem miasta jest Radiostacja Gliwicka, czyli 111-metrowa wieża wykonana z drewna, będąca najwyższą tego typu konstrukcją na świecie. Na uwagę zasługują również takie obiekty jak Zamek Piastowski z XIV wieku, zabytki architektury – budynek dworca kolejowego, Dom Tekstylny Weichmanna czy budynek poczty, Palmiarnia, Rynek z odrestaurowanymi kamienicami, a także ciekawa instytucja kultury – Gliwicki Teatr Muzyczny.

Wyznaczanie trasy