Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Gdyni

Informacje ogólne i położenie

Gdynia to miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim. Położone jest nad Morzem Bałtyckim (Zatoką Gdańską), na Pobrzeżu Gdańskim. Wchodzi w skład Trójmiasta. Zamieszkiwane jest przez ok. 250 tysięcy ludzi. Miasto podzielone jest na 22 dzielnice. To ważny port morski oraz ośrodek gospodarczy, siedziba wielu przedsiębiorstw, w tym finansowych czy telekomunikacyjnych. Gdynia chętnie odwiedzana jest przez turystów.

Podróż samochodem

Przez Gdynię przebiegają drogi wojewódzkie 468 (obejmująca swoim zasięgiem całe Trójmiasto) i  474 (biegnąca tylko przez miasto). Dodatkowo są to także drogi krajowe – nr 6 (na trasie Kołbaskowo-Trójmiasto) i nr 20 (prowadząca ze Stargardu Szczecińskiego). Przez miasto przebiega także droga ekspresowa S6 (Gdynia-Pruszcz Gdański), stanowiąca część zachodniej Obwodnicy Trójmiasta.

Wzdłuż wybrzeża wyznaczono strefę płatnego parkowania. Postój przez jedną godzinę to koszt 2,80 zł. Dodatkowe płatne parkingi znajdują się m.in. przy Centrum Handlowym Batory, Teatrze Miejskim i Urzędzie Miasta.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy Placu Konstytucji 1. Obsługuje stałe połączenia z takimi miastami jak Warszawa, Szczecin czy Bydgoszcz. W sezonie letnim docierają tu pociągi z wielu innych polskich miast.

Na stacji tej zatrzymuje się również Szybka Kolej Miejska obsługująca głównie aglomerację Trójmiasta. Łączy ona Gdańsk, Gdynię, Sopot, Rumię, Redę i Wejherowo. Dociera również do Słupska. Cena biletu zależy od odległości. Na najkrótszych trasach to 2,80 zł za bilet normalny i 1,40 zł za ulgowy.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy dworcu kolejowym, przy Placu Konstytucji. Zatrzymują się tu pojazdy z wielu polskich miast. W sezonie wakacyjnym możliwe bezpośrednie połączenia nawet z południem kraju.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo, znajdujący się w odległości 23 kilometrów od Gdyni. Obsługuje loty międzynarodowe (głównie Wizz Air i Ryanair) oraz lokalne – LOT do Warszawy czy EuroLOT do Krakowa.

Komunikacja miejska

Transport wewnątrz gminy (do wszystkich dzielnic) i okolicznych miast oraz gmin możliwy jest dzięki miejskiej komunikacji autobusowej. Po Gdyni kursuje także kilkanaście linii trolejbusowych (jedna z nich prowadzi także do Sopotu). W sezonie wakacyjnym możliwe jest skorzystanie z tramwaju wodnego linii 520 i 530 do Helu i Jastarni.

Atrakcje turystyczne

Najchętniej uczęszczanym miejscem jest bez wątpienia Skwer Kościuszki – malownicza promenada prowadząca nad morze, przez Molo Południowe. Dużą atrakcją jest również Akwarium Gdyńskie prezentujące morskie stworzenia, Muzeum Marynarki Wojennej oraz piaszczysta plaża.

Wyznaczanie trasy