Mapa Filipin
Informacje ogólne i położenie
Filipiny to państwo wyspiarskie położone w południowo-wschodniej części Azji, w Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od południa Filipiny otacz Morze Sulu i Morze Celebes, od północy – Cieśnina Luzon, od wschodu – Morze Filipińskie, a od zachodu – Morze Południowochińskie. Kraj ten składa się z 7107 wysp, a całe państwo podzielone są na trzy jednostki administracyjne: Luzon, Visayas i Mindanao.
Stolicą Filipin jest Manila, a kraj zamieszkiwany jest przez ok. 92 miliony osób. Obowiązujące języki to filipiński i angielski (oraz 171 lokalnych), a oficjalną walutą jest peso filipińskie. Ponad 60 proc. ludności to katolicy. Największe miasta to: Quezon City (2,7 mln mieszkańców), Manila (1,7 mln), Caloocan (1,4 mln) i Davao (1,3 mln).
Podróż autobusem
Filipińskie autobusy charakteryzują się bardzo różnym standardem. Do dyspozycji podróżnych są nowoczesne, luksusowe autokary z rozkładanymi fotelami (przede wszystkim na długich, nocnych trasach), ale także stare i zniszczone, z deskami zamiast foteli (głównie na trasach lokalnych). Podróż z Manilii do Baguio trwa ok. 6 godzin, a ze stolicy do Legazpi – nawet ponad 10 godzin.
Podróż jeepneyem
To zdecydowanie najpopularniejszy środek lokomocji na Filipinach. Jeepney to przerobiony samochód terenowy. Odpowiednio przedłużony i wyposażony w fotele dla przynajmniej kilku pasażerów. Każdy kierowca określa trasę z punktem docelowym, choć nie musi to oznaczać bezpośredniego przewozu.
Jeepneye często zatrzymują się w innych miejscowościach. Jeden pasażer wysiada, drugi wsiada. Sprawdzają się zwłaszcza na krótszych trasach, choć świadczą także przewozy między miejscowościami oddalonymi o kilka godzin jazdy. To tani środek transportu – przejazd kosztuje równowartość kilku-kilkunastu złotych.
Podróż promem lub łodzią
Na największe wyspy kursują promy, na mniejsze wysepki można dostać się za pomocą kilkuosobowych łodzi. Im bliższa trasa, tym częstsze kursy. W bardziej oddalone rejony łodzie przemieszczają się raz dziennie lub rzadziej. Skorzystanie z tego środka lokomocji wymaga udania się do portu. Za sam wstęp pobierana jest opłata . Z dodatkowymi kosztami wiąże się także załadowanie ewentualnych bagaży na prom.
Podróż samolotem
Na bardziej oddalone wyspy warto dotrzeć drogą powietrzną. Największe lotnisko w kraju to Port lotniczy Manila - Ninoy Aquino International Airport, który każdego roku obsługuje kilkanaście milionów pasażerów. W kraju działa kilku lokalnych przewoźników, w tym Philippine Airlines, Zest Airways czy tania linia lotnicza Airphil Express. Ceny biletów są zazwyczaj na podobnym poziomie, co w przypadku transportu morskiego.
Inne środki transportu
Po dużych miastach warto poruszać się rikszami. Na Filipinach to zazwyczaj motory z dodatkową naczepą mieszczącą dwóch pasażerów. Należy wcześniej ustalić koszt podróży, ponieważ zdarzają się nieuczciwi przewoźnicy żądający po fakcie bardzo dużych kwot, które nie mają nic wspólnego z przyjętymi stawkami. Zazwyczaj jest to jednak bardzo tani środek transportu.
Warto także skorzystać z taksówek, które po mieście poruszają się najszybciej. W tym przypadku również należy uzgodnić cenę za kurs. Bywają kierowcy, którzy nie używają taksometrów.
Atrakcje turystyczne
Filipiny to kraj składający się z ponad 7 tysięcy wysp, więc dla podróżników największą atrakcją jest sam fakt poruszania się między nimi (zazwyczaj małymi łodziami). Na uwagę zasługuje oczywiście stolica, czyli Manila – to tętniące życiem miasto z bogatym życiem nocnym, licznymi parkami i instytucjami kultury. Ciekawostką jest także np. Pałac Kokosowy, czyli rezydencja wybudowana specjalnie z okazji pielgrzymki Jana Pawła II, który jednak nie zdecydował się w niej zamieszkać.
Warto zobaczyć także pola ryżowe położone na tarasach, szczególnie malownicze w okolicy Banaue. W prowincji Penablanca znajduje się z kolei kilkaset jaskiń, z których kilkadziesiąt można zwiedzać. Dużą popularnością cieszy się Park Narodowy Wulkanu Mayon, który jest jednym z najaktywniejszych w tym regionie. Ciekawostką architektoniczną jest z kolei XVIII-wieczny kościół Paoay, którego ściany pokryto koralowcami.
Mapy
-
Mapy