Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Ełku

Ełk jest miastem położonym w północno – wschodniej części Polski, w województwie warmińsko – mazurskim, nad Jeziorem Ełckim, na Pojezierzu Ełckim, będącym częścią Pojezierza Mazurskiego, ok. 60 km od Suwałk, niedaleko granicy z Litwą i Rosją. Jest jednym z większych miast na Pojezierzu Mazurskim, ma ok. 60 tys. mieszkańców. W Ełku krzyżują się drogi krajowe nr 16 z Grudziądza do granicy z Litwą w Ogrodnikach i nr 65 z Godłapi do granicy z Białorusią w Bobrownikach. Ełk jest również ważnym węzłem kolejowym i autobusowym. W przyszłości planowane jest poprowadzenie przez Ełk międzynarodowej drogi ekspresowej S61 (E67) „Via Baltica” z Warszawy do Tallina.

Podział administracyjny

Ełk podzielony jest na osiedla: Centrum (inaczej Śródmieście, obejmujące historyczne centrum Ełku), Baranki, Bogdanowicza, Grunwaldzkie, Jeziorna, Kochanowskiego, Konieczki, Pod Lasem, Północ I, Północ II, Szyba, Wczasowe, Zatorze.

Transport miejski

Po Ełku można poruszać się autobusami. Nie ma linii nocnych. Obszar obsługiwany przez komunikację miejską jest podzielony na strefy: Miasto Ełk, Strefę I  i Strefę II obejmujące miejscowości na terenie gminy Ełk oraz osobno gmina Stare Juchy – Woszczele. Cena biletu jednorazowego, normalnego w granicach administracyjnych Ełku wynosi ok. 2,4 – 2,9 zł.

Samochodem po Ełku

Ełk posiada obwodnicę. W mieście nie ma obecnie strefy płatnego parkowania. Korki często tworzą się w rejonie ulic: Wojska Polskiego, Armii Krajowej, Sikorskiego i Łukasiewicza, Suwalskiej i Łukasiewicza.

Dworce kolejowe i autobusowe

Ełk jest drugim po Olsztynie najważniejszym węzłem kolejowym w województwie warmińsko – mazurskim. Dworzec PKP znajduje się na ul. Jarosława Dąbrowskiego, przy skrzyżowaniu z ul. Armii Krajowej. Posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z kilkoma województwami i największymi miastami północno – wschodniej Polski: Gdynią, Szczecinem, Olsztynem, Białymstokiem, Elblągiem, Koszalinem oraz Warszawą, Katowicami, Częstochową i Piotrkowem Trybunalskim. Dostępne są oczywiście połączenia z najważniejszymi miastami województwa warmińsko – mazurskiego: Elblągiem, Szczytnem, Giżyckiem, Kętrzynem, Oleckiem, Piszem, Rucianem – Nida. Do dworca można dotrzeć autobusami komunikacji miejskiej. Oprócz tego na osiedlu Szyba znajdują się dwa przystanki kolejowe: Szyba Wschód i Szyba Zachód. Na przystanku Szyba Zachód zatrzymują się pociągi do Olsztyna, Piszu, Rucianego  - Nida i Szczytna. Na przystanku Szyba Wschód zatrzymują się pociągi w kierunku Białegostoku, Grajewa, Knyszyna i Goniądza.

Dworzec PKS znajduje się zaraz obok dworca kolejowego. Dostępne są regularne połączenia do Warszawy, Białegostoku, Augustowa, Suwałk, Łomży, Giżycka, Piszu, Grajewa i Godłapi.

Zabytki i atrakcje

W Ełku można obejrzeć ruiny zamku krzyżackiego z XV w., zbudowanego pod kierunkiem Urlicha von Jungingena, późniejszego Wielkiego Mistrza, pokonanego w bitwie pod Grunwaldem. Zamek w Ełku był wysuniętym najdalej na wschód warownym zamkiem krzyżackim. Najważniejszymi zabytkami sakralnymi są: neogotycka katedra św. Wojciecha oraz widoczny z daleka kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Charakterystycznym elementem panoramy Ełku jest wieża ciśnień, w której mieści się Muzeum Kropli Wody. Atrakcją Ełku jest zabytkowa kolej wąskotorowa, która w sezonie letnim organizuje przejazdy turystyczne. Przy stacji kolejki, naprzeciwko dworca PKP znajduje się Muzeum Kolejnictwa. Nad Jeziorem Ełckim znajduje się plaża z wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz promenada. Przez miasto i w jego najbliższej okolicy przebiegają szlaki rowerowe i piesze.

Wyznaczanie trasy