Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Elbląga

Informacje ogólne i położenie

Elbląg to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, położone u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Jest jednym z najstarszych miast w Polsce (założone ok. XIII wieku). Zamieszkiwane jest przez ok. 124 tysiące ludzi. Podział administracyjny obejmuje 37 dzielnic i osiedli. To ważny ośrodek przemysłowy (ciężki, spożywczy i meblowy) oraz turystyczny regionu.

Podróż samochodem

Przez Elbląg przebiega droga ekspresowa S7, łącząca północ z południem kraju (szczególnie uczęszczany odcinek do Gdańska). Jej część stanowi fragment obwodnicy miasta. Dodatkowo przez miasto przebiega droga ekspresowa S22 do Kaliningradu (w Rosji).

Ruch drogowy w Elblągu można uznać za płynny. W mieście funkcjonuje strefa płatnego parkowania. Płatny postój obowiązuje na poszczególnych ulicach centrum oraz w innych rejonach. Obowiązujące stawki to 1-1,5 zł za 30 minut, 1 godzina – 2-2,5 zł, druga godzina – 2,4-2,6 zł, trzecia – 2,8-3 zł, każda kolejna – 2-2,5 zł. Płatności obowiązują w sektorach IV i VI od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-20.00. W pozostałych sektorach – w godzinach 9.00-18.00. W weekendy parkować można bezpłatnie.

Podróż pociągiem

Dworzec Elbląg znajduje się w Śródmieściu (Centrum Wschód). Obsługuje bezpośrednie połączenia m.in. z Białymstokiem, Ełkiem, Gdańskiem, Gdynią, Częstochową, Katowicami, Koszalinem, Malborkiem, Szczecinem, Warszawą i Kaliningradem.

Podróż autobusem

Autobusy dalekobieżne zatrzymują się w pobliżu dworca kolejowego. Oferowane połączenia to m.in. Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Kielce, Kołobrzeg, Krynica Morska, Mrągowo, Olsztyn, Warszawa, Władysławowo.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo, znajdujący się w odległości 60 kilometrów od Elbląga. Obsługuje loty międzynarodowe (głównie Wizz Air i Ryanair) oraz lokalne – LOT do Warszawy czy EuroLOT do Krakowa.

Komunikacja miejska

Elbląska komunikacja miejska opiera się na transporcie autobusowym i tramwajowym. To 20 linii autobusowych (w tym 5 podmiejskich i 1 nocna, połączenia obsługiwane przez prywatnych przewoźników) oraz 5 linii tramwajowych (ZKM Elbląg). Bilet jednoprzejazdowy normalny kosztuje 2,4-2,6 zł, a ulgowy 1,2-1-4 zł.

Atrakcje turystyczne

Najważniejsze zabytki Elbląga to kościół katedralny Św. Mikołaja z XIII-XV wieku, Brama Targowa z innymi pozostałościami fortyfikacji miejskich, a także unikalna ścieżka kościelna – wąskie przejście pomiędzy kamienicami i kościołami Starego Miasta (do dziś istnieje tylko fragment).

W mieście wiele jest innych zabytkowych zabudowań sakralnych. Niewątpliwymi atrakcjami są również malowniczy Kanał Elbląski, czy miejskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Wyznaczanie trasy