Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Dzierżoniowa

Informacje ogólne i położenie

Dzierżoniów to miasto w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Położone w Kotlinie Dzierżonowskiej, nad rzeką Piławą. Zamieszkiwane przez ok. 35 tysięcy ludzi, podzielone na 13 osiedli. Jest regionalnym ośrodkiem gospodarczym.

Podróż samochodem

Przez Dzierżoniów przebiega droga wojewódzka nr 383 z Jedliny-Zdroju do Dzierżoniowa oraz droga wojewódzka nr 384 na trasie Wolibórz-Dzierżoniów-Łagiewniki, gdzie przecina drogę krajową nr 8 prowadzącą od granicy z Czechami w Kudowie-Zdroju, przez Wrocław, Piotrków Trybunalski, Warszawę, Białystok, do granicy z Litwą w Budzisku.

W mieście wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-18.00 oraz w soboty, w godzinach 10.00-14.00. Postój do 20 minut kosztuje 0,5-0,7 zł, pierwsza godzina – 1,5-1,7 zł, druga – 3,3-3,5 zł, trzecia – 5,3-5,5 zł, czwarta i każda kolejna – 1,5-1,7 zł.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy Dzierżoniów Śląski znajduje się przy ul. Sienkiewicza 18. Kasy biletowe są nieczynne. Obsługuje połączenia do Kłodzka i Legnicy.

Podróż autobusem

Autobusy dalekobieżne zatrzymują się przy dworcu kolejowym. Obsługiwane połączenia do Bielska-Białej, Wałbrzycha, Wrocławia, Zakopanego, Wadowic, Łagiewnik, Bielawy, Gorzowa Wielkopolskiego, Kołobrzegu, Poznania i Świnoujścia.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie znajduje się we Wrocławiu-Strachowicach, ok. 60 kilometrów od Dzierżoniowa. Obsługuje połączenia międzynarodowe, a także lokalne – do Warszawy i Gdańska.

Komunikacja miejska

Transport autobusowy wewnątrz Dzierżoniowa oraz do okolicznych miejscowości takich jak Bielawa, Jodłownik czy Kamionki obsługuje ZKM Bielawa. Bilet miejski kosztuje 2,4-2,6 zł, a podmiejski – 3,4-4,8 zł (w zależności od długości trasy).

Atrakcje turystyczne

W Dzierżoniowie warto zobaczyć rynek z XV-wiecznym ratuszem, sukiennicami i zabytkowymi domami oraz kamienicami, kościół św. Jerzego z XIV-XVI wieku czy zespół klasztorny augustianów. W Muzeum Miejskim można poznać bliżej historię Dzierżoniowa.

Wyznaczanie trasy