Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Dąbrowy Górniczej

Informacje ogólne i położenie

Dąbrowa Górnicza to miasto w południowej Polsce, położone w województwie śląskim, na Wyżynie Śląskiej, nad rzekami Czarną i Białą Przemszą. Wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zamieszkiwane jest przez ok. 120 tysięcy mieszkańców. Podzielone jest na 26 dzielnic. To ważny ośrodek przemysłowy regionu (znajduje się tu największa w kraju huta stali).

Podróż samochodem

Przez Dąbrowę Górniczą przebiega droga ekspresowa S1 (odcinek prowadzący z Tych, część trasy europejskiej E75), droga krajowa nr 86 (połączona z drogą krajową nr 1, od Zagłębia Dąbrowskiego do Łodzi, Częstochowy i Cieszyna), droga krajowa nr 94 (bezpłatna alternatywa dla autostrady A4) oraz drogi wojewódzkie nr 790, 796 i 910.

W mieście nie funkcjonują strefy płatnego parkowania. Bezpłatny postój możliwy jest na wyznaczonych parkingach miejskich i przy obiektach użyteczności publicznej.

Podróż pociągiem

W mieście znajduje się 9 stacji kolejowych. Pociągi dalekobieżne kursują ze stacji Dąbrowa Górnicza oraz Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Kasy biletowe są nieczynne. Dostępne połączenia do takich miast jak Białystok, Bielska-Biała, Bydgoszcz, Chorzów, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Łódź, Opole, Sosnowiec, Warszawa, Wrocław czy Zakopane.

Podróż autobusem

W Dąbrowie Górniczej nie ma dworca autobusowego. Najbliższy znajduje się w Będzinie. Przez miasto przejeżdżają autobusy kursujące na trasach do Warszawy, Zakopanego, Kielc, Buska-Zdroju i wielu innych polskich miast.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, znajdujący się 18 km od Dąbrowy Górniczej (dojazd drogą ekspresową S1). Rocznie korzysta z niego ok. 2,5 mln pasażerów. Obsługuje takie linie lotnicze jak Ryanair, Wizz Air czy Lufthansa, oferujące loty m.in. do Wielkiej Brytanii, Włoch czy Niemiec. Dodatkowo LOT oferuje połączenie z Warszawą.

Komunikacja miejska

Po Dąbrowie Górniczej poruszać można się kilkudziesięcioma liniami autobusowymi oraz trzema tramwajowymi. Obsługiwane są przez Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Bilet ważny w jednym mieście przez 15 minut kosztuje 3,20-3,50 zł, 2 miasta i 30 minut – 3,80-4 zł, trzy miasta i więcej, przez 60 minut – 4,8-5 zł. Bilety ulgowe są o połowę tańsze.

Atrakcje turystyczne

W mieście podziwiać można wiele zabytków sakralnych, w tym np. Bazylikę Najświętszej Maryi Panny Anielskiej z XIX wieku. Niewątpliwą atrakcją jest dostęp do Pustyni Błędowskiej (rozciągającej się aż do gminy Klucze) czy Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

Odpoczywać można w parkach miejskich – Zielona oraz Hallera. W Dąbrowie Górniczej znajduje się także największy w województwie śląskim park wodny.

Wyznaczanie trasy