Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Czeladzi

Informacje ogólne i położenie

Czeladź to miasto w południowo-zachodniej Polsce, w województwie śląskim. Położone w Zagłębiu Dąbrowskim, nad rzeką Brynicą. Wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zamieszkiwane przez ok. 33,5 tysiąca mieszkańców. Jest regionalnym ośrodkiem gospodarczym.

Podróż samochodem

Przez Czeladź przebiega droga krajowa nr 94 biegnąca od granicy z Niemcami w Zgorzelcu, przez Legnicę, Wrocław, Opole, Bytom, Sosnowiec, Kraków, do Tarnowa i jest bezpłatną alternatywą dla autostrady A4. Równie istotna jest rola drogi krajowej nr 86 łączącej Katowice, Będzin, Czeladź, Dąbrowę Górniczą i Zawiercie z Łodzią, Częstochową i docelowo z granicą polsko-czeską w Cieszynie. Miasto znajduje się pomiędzy autostradami – A1 z Trójmiasta do Gorzyczek (granica z Czechami) i A4 od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach do Tarnowa, a docelowo także do granicy z Ukrainą.

Nie wyznaczono strefy płatnego parkowania, więc korzystanie z parkingów miejskich jest bezpłatne. Postój możliwy jest głównie przed budynkami użyteczności publicznej lub na prywatnych parkingach.

Podróż pociągiem

W Czeladzi nie ma dworca kolejowego. Transport tego typu nie funkcjonuje w mieście.

Podróż autobusem

Autobusy obsługiwane głównie przez PKS Gliwice zatrzymują się na przystanku przy ul. Stanisława Staszica. Obsługiwane połączenia do takich miast jak Gliwice, Kraków, Nowy Targ czy Zakopane.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, znajdujący się w odległości 20 kilometrów od Czeladzi. Rocznie korzysta z niego ok. 2,5 mln pasażerów. Obsługuje takie linie lotnicze jak Ryanair, Wizz Air czy Lufthansa, oferujące loty m.in. do Wielkiej Brytanii, Włoch czy Niemiec. Dodatkowo LOT oferuje połączenie z Warszawą.

Komunikacja miejska

Transport miejski zapewnia Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Do Czeladzi dociera 18 linii autobusowych (także nocne). Poza przystankami w samej Czeladzi, można nimi dotrzeć do Będzina, Sosnowca, Katowic, Bytomia, Dąbrowy Górniczej i Siemianowic Śląskich. Działa również 1 linia tramwajowa.

Bilet ważny w jednym mieście przez 15 minut kosztuje 3,20-3,50 zł, 2 miasta i 30 minut – 3,80-4 zł, trzy miasta i więcej, przez 60 minut – 4,8-5 zł. Bilety ulgowe są o połowę tańsze.

Atrakcje turystyczne

Największymi atrakcjami Czeladzi jest Stare Miasto, neoromański kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika, osiedle górnicze Piaski czy Pałac Pod Filarami. Warto odwiedzić Muzeum Saturn organizujące imprezy kulturalne oraz Galerię Elektrownia (część Szlaku Zabytków Techniki).

Wyznaczanie trasy