Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Czechowic-Dziedzic

Informacje ogólne i położenie

Czechowice-Dziedzice to miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim. Położone w północno-wschodniej części Śląska Cieszyńskiego, nad rzeką Białą. Zamieszkiwane przez ok. 35,5 tysiąca ludzi, podzielone na 9 osiedli. Jest regionalnym ośrodkiem przemysłowym.

Podróż samochodem

Przez Czechowice-Dziedzice przebiega droga krajowa nr 1, będąca częścią trasy europejskiej E75, prowadząca od Rusocina na Pomorzu, przez Toruń, Włocławek, Łódź, Piotrków Trybunalski, Częstochowę, Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec, Czechowice-Dziedzice, do granicy z Czechami w Cieszynie. Pozostałe drogi to trasy o znaczeniu lokalnym.

Postój możliwy jest głównie przed budynkami użyteczności publicznej lub na prywatnych parkingach. Na wybranych parkingach miejskich pobierane są opłaty w przedziale 1,5-2 zł za godzinę postoju.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy Placu Wolności. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Bielsko-Biała, Budapeszt, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Hel, Katowice, Kołobrzeg, Kraków, Łódź, Olsztyn, Opole, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wiedeń, Wrocław czy Zakopane.

Podróż autobusem

Autobusy dalekobieżne zatrzymują się przy dworcu kolejowym (Plac Wolności). Zatrzymują się tu pojazdy obsługiwane przez PKS Bielsko oraz prywatnego przewoźnika Mar-Bus. Dostępne połączenia do Bronowa, Janowic, Oświęcimia, Dankowic czy Pszczyny.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, znajdujący się w odległości 75 kilometrów od Czechowic-Dziedzic. Rocznie korzysta z niego ok. 2,5 mln pasażerów. Obsługuje takie linie lotnicze jak Ryanair, Wizz Air czy Lufthansa, oferujące loty m.in. do Wielkiej Brytanii, Włoch czy Niemiec. Dodatkowo LOT oferuje połączenie z Warszawą.

Drugie najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Kraków-Balice, położony 85 km od Czechowic-Dziedzic. To drugie największe lotnisko w Polsce, z którego rocznie korzysta ok. 3,5 mln pasażerów. Oferuje połączenia z wieloma europejskimi stolicami, a także lokalne – do Gdańska, Warszawy czy Poznania.

Komunikacja miejska

Transport autobusowy wewnątrz miasta, a także połączenia do Bielska-Białej obsługuje PKM Czechowice-Dziedzice. Dostępnych jest 10 regularnych linii. Bilet miejski kosztuje 3-3,2 zł, do Bielska-Białej i Jasienicy – 3,4-3,6 zł, a dobowy – 12-13 zł.

Atrakcje turystyczne

Największymi atrakcjami Czechowic-Dziedzic są m.in. Pałac Kotulińskich z XVIII wieku z parkiem krajobrazowym i zabudowaniami dworskimi oraz kościół z tego samego okresu. Warto zobaczyć również familoki na osiedlu górniczym. W mieście odbywają się cykliczne imprezy kulturalne organizowane przez Miejski Dom Kultury. Czechowice-Dziedzice posiadają także stadion miejski oraz kryty basen.

Wyznaczanie trasy