Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Czarnego Dunajca

Informacje ogólne i położenie

Czarny Dunajec to wieś położona w województwie małopolskim, na Podhalu. Zamieszkiwana jest przez 3800 mieszkańców, a w sezonie turystycznym przyciąga wielu turystów zainteresowanych odpoczynkiem w tych stronach lub traktujących miejscowość jako bazę wypadową do Tatr. W Czarnym Dunajcu działa kilka pensjonatów, a także liczne kwatery prywatne.

Podróż samochodem

Od strony Krakowa do Czarnego Dunajca dociera się w dużej mierze Zakopianką. Niezbędne jest przejechanie drogi ekspresowej S7 na trasie Kraków-Chabówka, a następnie drogi przyspieszonego ruchu Chabówka-Nowy Targ. Należy pamiętać o tym, że pomijamy ostatni odcinek prowadzący bezpośrednio do Zakopanego (droga nr 47). W Poroninie należy wjechać na drogę wojewódzką nr 957, która przejeżdża przez centrum Czarnego Dunajca.

Podróż autobusem lub pociągiem

Trudno o bezpośredni transport zorganizowany, więc najlepszym rozwiązaniem jest dotarcie do Nowego Targu (w mieście działa dworzec PKP oraz autobusowy). Stamtąd bez problemu dotrzemy do Czarnego Dunajca autobusem lub busem. Ruch przez miejscowość odbywa się płynnie, w sezonie turystycznym przejazd także nie powinien stanowić problemu.

Podróż samolotem

Istnieje możliwość skorzystania z lotniska w słowackim Popradzie, na którym obsługiwany jest ruch pasażerski. Należy jednak liczyć się z koniecznością przejechania stamtąd do Zakopanego, ewentualnie Nowego Targu i przesiadką do autobusu kursującego przez Czarny Dunajec.

Atrakcje turystyczne

Miejscowość słynie bardziej z otaczającej jej przyrody, świeżego powietrza i bliskości kurortów narciarskich, niż atrakcji innego typu. Można jednak znaleźć tu np. zespół zagród wybudowanych w podhalańskiej stylistyce z XVIII i XIX wieku, Muzeum Powstania Chochołowskiego czy dawny cmentarz żydowski z fragmentami zachowanych macew.

Wyznaczanie trasy