Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Cieszyna

Informacje ogólne i położenie

Cieszyn to miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim. Położone na Pogórzu Śląskim, nad rzeką Olzą. Zamieszkiwane przez ok. 35 tysięcy mieszkańców, podzielone na 13 jednostek urbanistycznych. Jest regionalnym ośrodkiem kulturalnym, administracyjnym, edukacyjnym i handlowym. Po lewej stronie Olzy znajduje się czeska część Cieszyna.

Podróż samochodem

Przez Cieszyn przebiega droga ekspresowa S1, która jest częścią trasy europejskiej E75 – łączy Cieszyn z międzynarodowym portem lotniczym w Pyrzowicach, a jako droga krajowa nr 1 prowadzi aż do Gdańska. Druga istotna trasa to droga krajowa nr 938 łącząca Cieszyn z Pawłowicami.

W mieście wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-17.00 oraz w soboty, w godzinach 8.00-14.00. Postój przez pierwszą godzinę kosztuje 2-2,2 zł, druga – 2,2-2,4 zł, trzecia – 2,4-2,6 zł, czwarta i każda kolejna – 2-2,2 zł. Zryczałtowana opłata za cały dzień wynosi 7-8 zł.

Podróż pociągiem

Po polskiej stronie Cieszyna znajduje się jedynie przystanek kolejowy przy ul. Hajduka (dworzec w części czeskiej). Poczekalnie i kasy zostały zamknięte. Obsługuje pojedyncze połączenia do Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy przy ul. Korfantego został zamknięty. Pojedyncze pojazdy obsługiwane przez PKS kursują spod dworca kolejowego – do Bielska-Białej, Gliwic, Katowic, Opola, Rybnika, Ustronia, Wrocławia czy Żor.

Podróż samolotem

Najbliższym lotniskiem jest Port Lotniczy Kraków-Balice, położony 120 km od Cieszyna. To drugie największe lotnisko w Polsce, z którego rocznie korzysta ok. 3,5 mln pasażerów. Oferuje połączenia z wieloma europejskimi stolicami, a także lokalne – do Gdańska, Warszawy czy Poznania.

Drugie najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, znajdujący się w odległości 115 kilometrów od Olkusza. Rocznie korzysta z niego ok. 2,5 mln pasażerów. Obsługuje takie linie lotnicze jak Ryanair, Wizz Air czy Lufthansa, oferujące loty m.in. do Wielkiej Brytanii, Włoch czy Niemiec. Dodatkowo LOT oferuje połączenie z Warszawą.

Komunikacja miejska

Transport autobusowy wewnątrz Cieszyna oraz do okolicznych miejscowości zapewnia ZGK Cieszyn. Obsługuje 9 linii, w tym 5 miejskich i 4 podmiejskie. Bilet jednorazowy miejski kosztuje 2,6-2,8 zł, dzienny – 8-9 zł, a podmiejski – 2,6-4 zł (w zależności od długości trasy).

Atrakcje turystyczne

Odwiedzając Cieszyn warto zobaczyć rynek z ratuszem i zabytkowymi kamienicami, Górę Zamkową z zachowanymi budowlami, w tym rotundą z XI wieku oraz parkiem czy zabytkowe kościoły – np. św. Jerzego z XIV-XV wieku. W mieście znajduje się również Muzeum Śląska Cieszyńskiego (w pałacu Laryszów), Bracki Browar Zamkowy, nowy i stary cmentarz żydowski oraz tereny zielone (np. Lasek Miejski).

Wyznaczanie trasy