Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Chrzanowa

Informacje ogólne i położenie

Chrzanów to miasto w województwie małopolskim, położone na pograniczu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Śląskiej, nad rzeką Chechło. Wchodzi w skład Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego. Zamieszkiwane przez ok. 39 tysięcy ludzi, podzielone na 10 osiedli. Jest regionalnym ośrodkiem gospodarczym i handlowym.

Podróż samochodem

W Chrzanowie znajdują się 3 węzły autostrady A4 (będącej częścią trasy europejskiej E40), prowadzącej od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach do Tarnowa, a docelowo do granicy z Ukrainą. Trasa przebiega przez Legnicę, Wrocław, Opole, Gliwice, Katowice i Kraków. Przez miasto przebiega również droga krajowa nr 79 z Warszawy, przez Sandomierz, Kraków, Chrzanów, Katowice, do Bytomia. Inne ważne trasy o znaczeniu lokalnym to drogi wojewódzkie – nr 933 z Chrzanowa do Rzuchowa oraz nr 781 z Chrzanowa do Łękawicy.

Wzdłuż głównych ulic miasta wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00. Postój do 30 minut kosztuje 1-1,2 zł, pierwsza godzina – 2-2,2 zł, druga – 2,4-2,6 zł, trzecia – 2,8-3 zł, czwarta i każda kolejna – 2-2,2 zł.

Podróż pociągiem

W mieście działa stacja kolejowa Chrzanów oraz przystanek Chrzanów Śródmieście, który ze względu na położenie bliżej centrum jest częściej wykorzystywany przez podróżnych. Znajduje się przy ul. Trzebińskiej i obsługuje połączenia do Krakowa, Oświęcimia i Wieliczki.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy także znajduje się przy ul. Trzebnickiej, w pobliżu przystanku kolejowego Chrzanów Śródmieście. Obsługuje połączenia do Brzeska, Częstochowy, Gliwic, Katowic, Krakowa, Krynicy-Zdroju, Łodzi czy Nowego Sącza.

Podróż samolotem

Najbliższym lotniskiem jest Port Lotniczy Kraków-Balice, położony 35 km od Chrzanowa. To drugie największe lotnisko w Polsce, z którego rocznie korzysta ok. 3,5 mln pasażerów. Oferuje połączenia z wieloma europejskimi stolicami, a także lokalne – do Gdańska, Warszawy czy Poznania.

Drugie najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, znajdujący się w odległości 65 kilometrów od Chrzanowa. Rocznie korzysta z niego ok. 2,5 mln pasażerów. Obsługuje takie linie lotnicze jak Ryanair, Wizz Air czy Lufthansa, oferujące loty m.in. do Wielkiej Brytanii, Włoch czy Niemiec. Dodatkowo LOT oferuje połączenie z Warszawą.

Komunikacja miejska

Połączenia wewnątrz Chrzanowa, a także do Jaworzna, Trzebini i Libiąża obsługuje Komunikacja Międzygminna Chrzanów. Bilet ważny w jednej gminie kosztuje 2,5-2,7 zł, w dwóch – 2,8-3 zł, a na całym obszarze działalności – 4-4,2 zł. W sprzedaży są również bilety czasowe – 10-minutowy kosztuje 2,2-2,4 zł, 90-minutowy – 5-5,2 zł, dzienny – 12-13 zł.

Atrakcje turystyczne

W Chrzanowie warto zobaczyć odnowiony rynek, Plac Tysiąclecia czy kościół św. Mikołaja. Odwiedzić można także Park Miejski, Muzeum w Chrzanowie, ruiny zamku Lipowiec w pobliskich Babicach czy Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie.

Wyznaczanie trasy