Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Chorzowa

Informacje ogólne i położenie

Chorzów to miasto w południowej Polsce, położone w województwie śląskim, na Górnym Śląsku, wchodzące w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zamieszkiwane jest przez ok. 111 tysięcy mieszkańców i podzielone na 4 dzielnice – Centrum, Chorzów II, Chorzów Stary i Chorzów Batory. To lokalny ośrodek gospodarczy (górnictwo, hutnictwo, energetyka) i kulturalny.

Podróż samochodem

Przez Chorzów przebiega autostrada A4 (węzeł Batory), dzięki czemu miasto jest dobrze skomunikowane z całą południową Polską (od granicy z Niemcami, przez Kraków, Katowice, Wrocław, Tarnów, w przyszłości do granicy z Ukrainą).

Ważną rolę odgrywa również Drogowa Trasa Średnicowa, czyli droga szybkiego ruchu łącząca największe miasta Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (od Katowic do Gliwic). Z centralną Polską skomunikowany jest dzięki drodze krajowej nr 79 (trasa Warszawa-Kraków-Katowice).

W centrum miasta wyznaczona została strefa płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00. Postój przez 15 minut kosztuje 0,5-0,7 zł, pierwsza godzina – 2-2,5 zł, druga – 2,2-2,7 zł, trzecia 2,4-2,8 zł, a czwarta i każda kolejna – 2-2,5 zł.

Podróż pociągiem

Najważniejsza stacja kolejowa w mieście to Chorzów Batory przy ul. Armii Krajowej, gdzie znajdują się kasy biletowe i zatrzymują się pociągi z i do Częstochowy, Gliwic, Katowic czy Wisły. Pozostałe stacje to Chorzów Stary i Chorzów Miasta obsługujące połączenia z m.in. Krakowa, Szczecina, Kołobrzegu czy Bytomia.

Podróż autobusem

Autobusy regionalne i dalekobieżne zatrzymują się głównie przy Placu Powstańców. Dostępne są połączenia do takich miast jak Katowice, Kraków, Zakopane, Częstochowa, Tarnów czy Gliwice.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice. Rocznie korzysta z niego ok. 2,5 mln pasażerów. Obsługuje takie linie lotnicze jak Ryanair, Wizz Air czy Lufthansa, oferujące loty m.in. do Wielkiej Brytanii, Włoch czy Niemiec. Dodatkowo LOT oferuje połączenie z Warszawą.

Komunikacja miejska

Transport miejski zapewniają połączenia autobusowe. W sumie to ok. 20 linii wewnątrz miasta, a także do ważnych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Komunikację wspiera kilka linii tramwajowych, także poza Chorzów – do Bytomia, Katowic czy Rudy Śląskiej.

Bilet ważny w jednym mieście przez 15 minut kosztuje 3,20-3,50 zł, 2 miasta i 30 minut – 3,80-4 zł, trzy miasta i więcej, przez 60 minut – 4,8-5 zł. Bilety ulgowe są o połowę tańsze.

Atrakcje turystyczne

Najwięcej ciekawych miejsc znajduje się w wielkim Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Mieszczą się tu m.in. Stadion Śląski, planetarium, skansen, ogród zoologiczny, największy stacjonarny lunapark w Polsce, kąpielisko czy stacja kolei wąskotorowej.

Chorzów to także liczne zabytki architektury sakralnej czy przemysłowej (np. wieża szybowa czy budynek Szybu Elżbieta). W mieście działa Teatr Rozrywki, Miejska Galeria Sztuki, Muzeum Miejskie i systematycznie odbywają się również imprezy kulturalne.

Wyznaczanie trasy