Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Chile

Informacje ogólne i położenie

Chile to państwo w Ameryce Południowej, położone wzdłuż zachodniego wybrzeża kontynentu, nad Oceanem Spokojnym. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. W skład państwa wchodzą także przybrzeżne oraz położone na otwartym oceanie wyspy – ok. 3 tysięcy.

Stolicą Chile jest Santiago de Chile. Kraj zamieszkiwany jest przez ok. 18 milionów ludzi, z których większość (ok. 70 proc.) to katolicy. Obowiązującą walutą jest peso chilijskie. Chile podzielone jest na 15 regionów, które położone są jeden nad drugim.

Podróż samochodem

Kraj posiada ok. 80 tysięcy kilometrów dróg, z czego 40 tys. km to drogi utwardzane. Dużą rolę odgrywa przebiegająca wzdłuż Chile (mniej więcej przez połowę powierzchni) Autostrada Panamerykańska, czyli droga mierząca niemal 26 tys. km, łącząca Amerykę Południową z Północną.

Mapa drogowa obejmuje także kilka krajowych autostrad, które łączą najważniejsze miasta, np. trasy z Santiago do San Antonio czy Valparaiso. W dużych aglomeracjach często występują korki. Drogi są dobrze oznakowane. Po stolicy kraju lepiej poruszać się komunikacją miejską.

Podróż koleją

W Chile funkcjonuje niemal 7000 km torów kolejowych, ale większość z nich nie jest wykorzystywana do ruchu pasażerskiego. Chilijska kolej obsługiwana jest przede wszystkim przez EFE (Empresa de los Ferrocarriles del Estado), stałych połączeń jest jednak niewiele, a istniejące wiążą się z długim czasem przejazdu i wysokimi cenami biletów.

Podróż autobusem

To najlepsza forma transportu wewnątrz kraju, szczególnie sprawna na długich trasach, których w kraju nie brakuje – np. z Santiago do Punta Arenas jedzie się ok. 40 godzin, a z Arica do Santiago – ok. 30 godzin. Sieć autobusowa pokrywa niemal całą powierzchnię Chile, obsługuje także połączenia międzynarodowe  z innymi państwami Ameryki Południowej.

Pojazdy większości przewoźników są w dobrym stanie i podróżuje się nimi komfortowo. Do wyboru są linie tańsze i droższe, z nowymi autokarami lub nieco starszymi pojazdami. Bilet warto zakupić nieco wcześniej. Zwłaszcza w sezonie, kiedy może brakować wolnych miejsc na najpopularniejszych kierunkach.

Podróż samolotem

Największą linią lotniczą w kraju jest LAN Chile. Podróż samolotem wiąże się z wyższymi opłatami, ale często można trafić na promocje, a wtedy przejazd będzie tylko trochę droższy, niż np. autobusem. To najbardziej komfortowy środek transportu, przede wszystkim ze względu na czas podróży.

Na wielu trasach poruszanie się autokarem trwa nawet kilkadziesiąt godzin. Skorzystanie z samolotu umożliwia skrócenie tego czasu do kilku. Największe lotnisko znajduje się w Santiago, inne chilijskie linie lotnicze to Sky Airline czy PAL Airlines – oferują dużo lokalnych lotów.

Inne środki transportu

W miastach kursują taksówki z zainstalowanymi taksometrami, dzięki którym koszt podróży nie będzie niespodzianką. Na terenach górskich znaleźć można pojedyncze ścieżki przystosowane do potrzeb rowerzystów, zazwyczaj w bardzo malowniczych okolicznościach przyrody. W Santiago działa miejskie metro. Autostop jest akceptowany przez miejscowych.

Atrakcje turystyczne

Kraj słynie przede wszystkim z wielu atrakcji przyrodniczych. Wystarczy wspomnieć o niezwykłych krajobrazach powstałych przez działalność kopalni w mieście Calama, piaszczysto-kamienistą pustynię Atacama wraz z Doliną Księżycową (niezwykłe formy skalne). Turyści chętnie podziwiają również gejzery El Tatio, które uaktywniają się w czasie wschodu słońca.

Chile to także kurorty z pięknymi plażami, z których warto wymienić np. Vina del Mar. Z kolei miejscowość Puerto Natales to bogata infrastruktura turystyczna oraz bliskie położenie słynnej Jaskini Milodon. Miłośnicy mocnych wrażeń mogą spróbować ekstremalnych spływów na rzekach Futaleufu czy Trancura.

Wyznaczanie trasy