Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Chełma

Informacje ogólne i położenie

Chełm to miasto we wschodniej Polsce, w województwie lubelskim. Położone na Polesiu Wołyńskim, nad rzeką Uherką, ok. 50 km od granicy z Białorusią i 25 km od granicy z Ukrainą (przejście graniczne w Dorohusku). Zamieszkiwane przez ok. 67 tysięcy ludzi, podzielone na 18 osiedli i 16 dzielnic. To regionalny ośrodek kulturalny i turystyczny.

Podróż samochodem

Przez Chełm przebiega droga krajowa nr 12, łącząca Łęknicę, Leszno, Kalisz, Piotrków Trybunalski, Radom, Lublin, Chełm i Dorohusk (przejście graniczne z Ukrainą). Inne ważne trasy to drogi wojewódzkie – nr 812 – Biała Podlaska, Włodawa, Chełm, Krasnystaw; nr 843 do Zamościa i nr 844 do Hrubieszowa i Dołhobyczowa (w pobliżu granicy z Ukrainą).

W mieście nie wyznaczono stref płatnego parkowania, więc postój możliwy jest na pojedynczych parkingach miejskich, głównie przez budynkami użyteczności publicznej (często płatne). Zatory na drogach mogą tworzyć się zwłaszcza w kierunku granicy z Ukrainą.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Kolejowej 89. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia bezpośrednie do takich miast jak Berlin, Dorohusk, Frankfurt nad Odrą, Gliwice, Katowice, Kijów, Kielce, Lublin, Łódź, Opole, Radom, Sosnowiec, Terespol, Warszawa, Zamość czy Wrocław.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy ul. Lwowskiej 20. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z takich miast jak Biała Podlaska, Częstochowa, Dorohusk, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Opole, Radom, Warszawa, Wrocław, Zakopane czy Zamość.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Lublin, który znajduje się ok. 60 kilometrów od Chełma. Obsługuje wyłącznie połączenia międzynarodowe oferowane przez tanie linie lotnicze. Przewoźnicy Wizz Air i Ryanair oferują loty do Wielkiej Brytanii, Irlandii i Norwegii.

Komunikacja miejska

Miejski transport autobusowy zapewniają Chełmskie Linie Autobusowe, które obsługują 16 linii miejskich. Bilet normalny kosztuje 2,2-2,4 zł, 6-przejazdowy – 12-13 zł, godzinny – 3-3,5 zł, całodzienny – 8,6-9 zł. Połączenia podmiejskie zapewnia PKS Chełm, który dociera m.in. do Krobonosza, Okszawy czy Józefina.

Atrakcje turystyczne

Najważniejsze zabytki Chełma to m.in. Bazylika Narodzenia NMP z XVIII wieku, przy której stoi 40-metrowa dzwonnica (można ją zwiedzać), cerkiew, Pałac Kretzschmarów czy zachowana do dzisiaj Mała Synagoga, choć współcześnie mieszcząca lokal gastronomiczny.

Odwiedzając Chełm warto wybrać się na spacer na Wysoką Górkę na Górze Zamkowej, gdzie niegdyś stały zabudowania zamkowe, cerkiew czy wieża obronna. Przez miasto przebiega kilka szlaków turystycznych. Ciekawą atrakcją jest zwiedzanie podziemia kredowego, czyli zabytkowej kopalni kredy lub Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Wyznaczanie trasy