Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Bytomia

Informacje ogólne i położenie

Bytom to miasto w południowej Polsce, położone na Górnym Śląsku, w województwie śląskim. Wchodzi w skład Górnośląskiego Związku Metropolitalnego i graniczy z Tychami, Mysłowicami, Sosnowcem, Siemianowicami Śląskimi, Chorzowem i Rudą Śląską. Podzielone jest na 12 dzielnic. Bytom zamieszkuje ok. 175 tysięcy ludzi.

Podróż samochodem

Miasto jest dobrze skomunikowane z innymi częściami kraju. Przebiega tu autostrada A1, która prowadzi z północy na południe Polski. W pobliżu biegnie także autostrada A4, która przecina A1 i prowadzi ze wschodu na zachód kraju.

Przez Bytom przebiegają także inne trasy – droga krajowa nr 11 do Kołobrzegu, 79 do Warszawy czy 94 do Krakowa. W godzinach szczytu mogą tworzyć się zatory na drogach. Dotyczy to zwłaszcza centrum miasta.

Tam także obowiązuje strefa płatnego parkowania. Dotyczy postoju od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-18.00 oraz w soboty, od 8.00 do 14.00. Pierwsza godzina kosztuje 1,50-1,70 zł, druga – 1,8-2,0 zł, trzecia 2,10-2,30, a czwarta i każda kolejna – także 2,10-2,30. Płatności dokonuje się w parkomatach lub poprzez aplikację moBILET zainstalowaną w telefonie komórkowym.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy w Bytomiu mieści się przy placu Michała Wolskiego. Kursują z niego stałe połączenia do takich miast jak Chorzów, Częstochowa, Katowice, Kielce, Kraków, Łódź, Opole, Poznań, Tarnów czy Zakopane.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy także znajduje się przy placu Michała Wolskiego. Pasażerowie mogą korzystać ze stałych połączeń do m.in. Kołobrzegu, Wrocławia, Poznania, Szczecina, Krakowa czy Gliwic. Nie ma tu kas biletowych.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, znajdujący się 23 kilometry na północ od Bytomia. Rocznie korzysta z niego ok. 2,5 mln pasażerów. Obsługuje takie linie lotnicze jak Ryanair, Wizz Air czy Lufthansa, oferujące loty m.in. do Wielkiej Brytanii, Włoch czy Niemiec. Dodatkowo LOT oferuje połączeniz  Warszawą.

Drugim najbliższym lotniskiem jest Port Lotniczy Kraków-Balice, położony 80 km od Bytomia. To drugie największe lotnisko w Polsce, z którego rocznie korzysta ok. 3,5 mln pasażerów. Oferuje połączenia z wieloma europejskimi stolicami, a także lokalne – do Gdańska, Warszawy czy Poznania.

Komunikacja miejska

Po Bytomiu porusza się ponad 50 linii autobusowych oraz 11 tramwajowych. Obsługiwane są przez Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. W ten sposób łatwo poruszać się po samym Bytomiu, jak i innych miastach wchodzących w skład GOP. Bilet ważny w jednym mieście, przez 15 minut, kosztuje 3,2-3,40 zł, 30-minutowy ważny w dwóch miastach – 3,8-4 zł, a godzinny dla 3 i więcej miast – 4,80-5 zł. Bilety ulgowe są o połowę tańsze.

Atrakcje turystyczne

Będąc w Bytomiu warto odwiedzić liczące ok. 750 lat Stare Miasto, Rynek, park miejski z  muszlą koncertową, basenem i stawami czy malowniczy rezerwat przyrody Żabie Doły. Sporą atrakcją może być przejazd kolejką wąskotorową do Miasteczka Śląskiego.

W mieście znajdują się także ważne instytucje kulturalne, jak Muzeum Górnośląskie, Śląski Teatr Tańca czy Opera Śląska. Nie brakuje tu zabytków, z których większość to zabudowania sakralne.

Wyznaczanie trasy