Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Bukowiny Tatrzańskiej

Bukowina Tatrzańska to wieś położona w województwie małopolskim, na Podhalu. Leży na wysokości 850-1000 m n.p.m. Na co dzień zamieszkiwana przez 2700 mieszkańców. Dysponuje jednak rozwiniętą bazą noclegową i jest w stanie przyjąć wielu gości.

To bardzo popularna miejscowość turystyczno-wypoczynkowa. W sezonie letnim i zimowym na głównych ulicach: Kościuszki i jej przedłużeniu, ul. Długiej, mogą tworzyć się korki.

Podróż samochodem

Najdogodniejszym sposobem na dotarcie do Bukowiny Tatrzańskiej jest transport samochodowy. Trasa ta wymaga jednak przejechania Zakopianką. Z Krakowa do Chabówki prowadzi droga ekspresowa S7, kolejny odcinek to droga przyspieszonego ruchu Chabówka-Nowy Targ i droga krajowa nr 47 z Nowego Targu do Zakopanego. Aby dotrzeć do Bukowiny, należy skręcić w Poroninie  w kierunku dawnego przejścia granicznego w Łysej Polanie.

Podróż autobusem

Do Bukowiny Tatrzańskiej dotrzeć można także transportem zorganizowanym – autobusami PKS lub licznych prywatnych przewoźników oferujących połączenia z Zakopanem (brak dworca – działają przystanki przy głównej ulicy). Pozostałych kilkanaście kilometrów można przejechać busami kursującymi na trasie do Morskiego Oka (zazwyczaj kilkadziesiąt, a w sezonie nawet kilkaset dziennie).

Podróż pociągiem

Podobnie wygląda podróż pociągiem – do Zakopanego i stamtąd busem do Bukowiny. Dla turystów z odleglejszych części kraju i świata dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z lotniska pasażerskiego w słowackim mieście Poprad, które oddalone jest o niecałe 50 kilometrów (w kierunku polskich Tatr kursują autobusy i busy).

Atrakcje turystyczne

Największą współczesną atrakcją miejscowości są baseny termalne Terma Bukowina. To także kierunek chętnie wybierany przez narciarzy – działa tu ponad 20 wyciągów, funkcjonuje bogata baza noclegowa, a w restauracjach króluje regionalna kuchnia. Zimą odbywa się tu Góralski Karnawał, a latem Sabałowe Bajania.

Warto zobaczyć także zabytkowy drewniany kościół parafialny z końca XIX wieku i Dom Ludowy – najbardziej charakterystyczny obiekt w Bukowinie, a jednocześnie największy drewniany budynek w Polsce z lat 20. XX wieku.

Wyznaczanie trasy