Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Brzegu

Informacje ogólne i położenie

Brzeg to miasto na Dolnym Śląsku, położone w województwie opolskim, nad rzeką Odrą. Zamieszkiwane przez ok. 37 tysięcy ludzi. Jest regionalnym ośrodkiem gospodarczym.

Podróż samochodem

Przez Brzeg przebiega droga krajowa nr 39 na trasie Łagiewniki-Brzeg-Kępno, a także drogi wojewódzkie – nr 401 na trasie Żłobizna (przedmieścia Brzegu)-Pakosławice, nr 460 – Kościerzyce-Brzeg-Kopanie oraz nr 457 – Pisarzowice (przedmieścia Brzegu)-Dobrzeń Wielki. W pobliżu miasta przebiega również autostrada A4 – od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach, przez Legnicę, Wrocław, Opole, Gliwice, Katowice, Kraków i Tarnów, a docelowo do granicy z Ukrainą.

W mieście wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-18.00 oraz w soboty, w godzinach 9.00-15.00. Postój do 30 minut kosztuje 1-1,2 zł, pierwsza godzina – 1,5-1,7 zł, druga – 1,8-2 zł, trzecia – 2,1-2,3 zł, a czwarta i każda kolejna – 1-1,2 zł.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy Placu Dworcowym. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Bielsko-Biała, Bytom, Chełm, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Kraków, Lublin, Opole, Poznań, Przemyśl, Szczecin, Świnoujście, Warszawa, Wrocław czy Zakopane.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się także przy Placu Dworcowym. Obsługuje połączenia do Cieszyna, Częstochowy, Katowic, Krakowa, Opola, Sanoka, Tarnowa, Ustrzyk Górnych czy Wrocławia.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie znajduje się we Wrocławiu-Strachowicach, ok. 65 kilometrów od Brzegu. Obsługuje połączenia międzynarodowe, a także lokalne – do Warszawy i Gdańska.

Atrakcje turystyczne

W Brzegu warto odwiedzić rynek z zabytkowymi kamienicami oraz Zamek Piastów Śląskich z XIII wieku, w którym znajduje się Muzeum Piastów Śląskich. Inne ciekawe miejsca to m.in. kościół św. Mikołaja z XIV wieku, cmentarz żydowski, wieża ciśnień czy miejskie Planty.

Wyznaczanie trasy