Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Bochni

Bochnia jest miastem położonym w południowej części Polski, w województwie małopolskim, ok. 26 km od Krakowa. Słynie z zabytkowej, średniowiecznej kopalni soli, udostępnionej do zwiedzania. Tuż obok znajduje się Puszcza Niepołomicka. Ma ok. 30 tys. mieszkańców. Przez Bochnię przechodzi autostrada A4 i droga krajowa nr 94 Zgorzelec – Tarnów. Najbliższe lotnisko międzynarodowe to port  lotniczy Kraków – Balice.

Podział administracyjny

Bochnia jest podzielona na osiedla: Śródmieście – Campi, Smyków, Karolina, Proszowickie, Chodenice, Słoneczne, Krzęczków – Łyków, św. Jana – Murowianka, Windakiewicza, Niepodległości, Uzbornia, Kolanów, Dołuszyce, Kurów.

Transport miejski

Po Bochni można poruszać się autobusami. Funkcjonują tylko linie dzienne. Cena biletu jednorazowego, normalnego wynosi 2,2 – 2,6 zł.

Dworce kolejowe i autobusowe

Dworzec PKP znajduje się przy ul. Poniatowskiego  i można do niego dotrzeć autobusami komunikacji miejskiej. Przez Bochnię przebiega linia kolejowa Wrocław – Medyka. W mieście zatrzymują się pociągi osobowe, pospieszne i niektóre ekspresowe. Bochnia posiada bardzo dużo połączeń z Krakowem. Kursują również pociągi do Tarnowa, Przemyśla, Rzeszowa.

Bochnia nie posiada dworca autobusowego. Autobusy i busy zatrzymują się na pl. Pułaskiego – jest to największy przystanek busów w mieście. Od jakiegoś czasu planowane jest jego przeniesienie na ul. Floris lub pod Dworzec PKP. Bochnia posiada bardzo dobre połączenia z Krakowem, obsługiwane przede wszystkim przez firmy prywatne. Regionalny Dworzec Autobusowy w Krakowie oferuje dobrą siatkę połączeń.

Zabytki i atrakcje

Największą atrakcją Bochni jest Kopalnia Soli z jedyną w Polsce podziemną ekspozycją multimedialną. Tuż obok kopalni znajduje się Osada Oraczy – park archeologiczny, rekonstrukcja osady z XIII w. Ciekawym miejscem jest gospodarstwo pasieczne Pasieka u Kiejdów. Warto wstąpić do Muzeum Motyli i Muzeum im. Stanisława Fischera. W centrum miasta uwagę zwraca Rynek z pomnikiem Kazimierza Wielkiego, otoczony XIX-wiecznymi kamienicami oraz zabudowa ul. Orackiej. Najważniejszym zabytkiem sakralny jest Bazylika św. Mikołaja z zabytkową, drewnianą dzwonnicą. W Bochni znajduje się również Żydowska Trasa Pamięci. Przez miasto przechodzi szlak rowerowy „Salina Cracoviensis” i Szak Architektury Drewnianej.

Wyznaczanie trasy