Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Bliskiego Wschodu

Mianem Bliskiego Wschodu określa się region położony na styku Azji, Europy i Afryki. Do obszaru Bliskiego Wschodu należą państwa: Turcja, Izrael, Palestyna, Iran, Irak, Arabia Saudyjska, Jordania, Katar, Kuwejt, Liban, Syria, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jemen, Oman, Bahrajn, Cypr. Całkowita powierzchnia regionu wynosi 9,7 mln km2, a liczba ludności ok. 450 mln. Bliski wschód jest miejscem narodzin starożytnych cywilizacji: Mezopotamii i Egiptu oraz trzech wielkich religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Geografia

Kraje Bliskiego Wschodu leżą na terenie Azji Mniejszej, Mezopotamii, Półwyspu Arabskiego, Półwyspu Synaj, Wyżyny Irańskiej i północno – wschodniej Afryki. W regionie dominują tereny wyżynne i góry. Występują pustynie piaszczyste: Sahara (Egipt), Ar – Rab al. Chali (Arabia Saudyjska) i pustynie skaliste: Pustynia Syryjska (pogranicze Syrii, Iraku, Arabii Saudyjskiej i Jordanii). Największe rzeki regionu to Eufrat, Tygrys i Nil. Region opływają wody Morza Śródziemnego, Kaspijskiego, Czerwonego, Arabskiego, Zatoki Perskiej, Zatoki Arabskiej i Zatoki Omańskiej.

Pogoda i klimat

Bilski Wschód znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego suchego charakteryzującego się bardzo wysokimi temperaturami (ponad 50 stopni Celsjusza) i dużymi amplitudami dobowymi, dochodzącymi do kilkudziesięciu stopni. Północna część regionu znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego, charakteryzującego się gorącymi latami (ok. 40 stopni Celsjusza), niewielką ilością opadów i krótkimi, ostrymi zimami. Tereny położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego należą do  strefy klimatu śródziemnomorskiego.

Turystyka

Bliski Wschód jest rejonem niestabilnym politycznie i w okresach napięć politycznych podróż w ten rejon może być obarczona ryzykiem. Najczęściej odwiedzanymi krajami regionu są Turcja i Egipt. Do Egiptu najlepiej jechać w okresie od marca do czerwca i na przełomie października i listopada – jest wtedy chłodniej i mniej tłoczno. Szczyt sezony przypada w Egipcie przypada na okres od listopada do lutego. Sezon turystyczny w Turcji trwa od lipca do września. Na mapie często odwiedzanych miejsc znajduje się także Izrael, jako miejsce wyjazdów wakacyjnych i turystyki religijnej. Powodzeniem cieszą się również wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, np. w Dubaju.

Sieć dróg

Stan dróg w regionie można ogólnie określić jako dobry. Izrael posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg i autostrad. Dobre i nowoczesne drogi są również w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Turcji. Egipt posiada dobre drogi międzymiastowe. Inne trasy mogą być w gorszym stanie. Najlepsze drogi znajdują się w Delcie Nilu, Dolinie Nilu, na Synaju i nad Morzem Czerwonym.

Wyznaczanie trasy