Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Bielska-Białej

Informacje ogólne i położenie

Bielsko-Biała to miasto w południowej Polsce, położone w województwie śląskim, na Pogórzu Śląskim, nad rzeką Białą. Zamieszkiwane jest przez ok. 175 tysięcy ludzi. Miasto podzielone jest na 30 osiedli. Stanowi centrum Bielskiego Okręgu Przemysłowego. To ważny ośrodek administracyjny, przemysłowy, handlowy, kulturalny i turystyczny Podbeskidzia.

Podróż samochodem

Przez Bielsko-Białą przebiega droga ekspresowa S1 (fragment prowadzący do Cieszyna), docelowo mająca połączyć miasto z Portem Lotniczym Katowice-Pyrzowice. Przez miasto prowadzą również droga krajowa nr 1 (część trasy europejskiej E75 Helsinki-Ateny) do miast Górnego Śląska, droga krajowa nr 52 do Wadowic i podkrakowskiego Głogoczowa (połączona z drogą krajową nr 1), droga krajowa nr 69, a także droga wojewódzka 942.

Kierowcy korzystać mogą ze Śródmiejskiej Obwodnicy Zachodniej oraz odcinka drogi ekspresowej S69, który stanowi północno-wschodnią obwodnicę miasta. W centrum i na trasach wylotowych mogą tworzyć się zatory. Opłaty obowiązujące na parkingach miejskich – pół godziny – 1-1,5 zł, 1 godzina – 2-2,5 zł, kolejna godzina także 2-2,5 zł. Obowiązują od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 17.00 oraz w soboty (9.00-13.00). Do dyspozycji są także inne płatne parkingi strzeżone i niestrzeżone.

Podróż pociągiem

W Bielsku-Białej znajduje się kilkanaście przystanków kolejowych, w tym największy dworzec Bielsko-Biała Główna, gdzie znajdują się kasy biletowe. Peron 1 obsługuje połączenia do Żywca, Zwardonia i Warszawy, peron 2 – do Katowic, Czechowic-Dziedzic, peron 3 – do Krakowa i Wadowic, a peron 1a – do Katowic, Czechowic-Dziedzic i Rybnika. Dodatkowo miasto skomunikowane jest transportem kolejowym z Gdańskiem, Poznaniem, Wrocławiem, Szczecinem, Bydgoszczą czy Łodzią.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy ulicy Warszawskiej 7. Obsługuje połączenia lokalne oraz dalekobieżne, w tym m.in. do Częstochowy, Cieszyna, Katowic, Szczyrku, Warszawy, Wisły, Zakopanego Poznania i wielu innych polskich miast.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, znajdujący się ok. 90 km od Bielska-Białej. Rocznie korzysta z niego ok. 2,5 mln pasażerów. Obsługuje takie linie lotnicze jak Ryanair, Wizz Air czy Lufthansa, oferujące loty m.in. do Wielkiej Brytanii, Włoch czy Niemiec. Dodatkowo LOT oferuje połączenie z Warszawą.

Drugim najbliższym lotniskiem jest Port Lotniczy Kraków-Balice, położony także ok. 90 km od miasta. To drugie największe lotnisko w Polsce, z którego rocznie korzysta ok. 3,5 mln pasażerów. Oferuje połączenia z wieloma europejskimi stolicami, a także lokalne – do Gdańska, Warszawy czy Poznania.

Komunikacja miejska

Po Bielsku-Białej poruszać można się niemal 50 liniami autobusowymi (w tym 3 nocnymi i 8 podmiejskimi). Obsługiwane są przez MZK Bielsko-Biała. Niegdyś w mieście obecne były także tramwaje. Bilet jednoprzejazdowy kosztuje 3-3,5 zł, godzinny – 4-4,5 zł, a jednodniowy – 12-13 zł. Bilety ulgowe są o połowę tańsze.

Atrakcje turystycznego

Na uwagę zasługuje m.in. średniowieczny układ Starego Miasta (wiele zabudowań z XVIII wieku), Zamek książąt Sułkowskich z XIII wieku (dziś znajduje się tam muzeum miejskie), charakterystyczna Katedra Św. Mikołaja czy neorenesansowy ratusz.

Wokół Bielska-Białej przebiega także kilka górskich szlaków turystycznych. Wśród instytucji kulturalnych warto odwiedzić Muzeum Literatury, Muzeum Motoryzacji, Teatr Polski czy Galerię Bielską BWA.

Wyznaczanie trasy