Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Bielawy

Bielawa jest miastem położonym w województwie dolnośląskim, u podnóża Gór Sowich. Posiada ok. 32 tys. mieszkańców. Przez miasto przebiega droga wojewódzka nr 384.

Podział administracyjny

Bielawa jest podzielona na dzielnice: Nowa Bielawa i Kamieniczki oraz osiedla: Mikro, Włókniarzy, Konstytucji 3 Maja, Centrum, Słoneczne, Podgórskie, Białe, XXV-lecia, Europejskie i Południowe.

Komunikacja miejska

Po Bielawie można poruszać się autobusami. Funkcjonuje tylko komunikacja dzienna. Autobusy jeżdżą do ok. godziny 22. Cena biletu jednorazowego, normalnego wynosi 2,4 – 2,9 zł.

Dworce kolejowe i autobusowe

W Bielawie nie ma dworca kolejowego, linie, które niegdyś przebiegały przez miasto są obecnie nieczynne. Nie ma również wyodrębnionego dworca PKS. Autobusy zatrzymują się na przystanku przy ul. 1 Maja. Oferta połączeń jest dość uboga – z Bielawy można dojechać do Wrocławia, Kłodzka i Ząbkowic Śląskich oraz miejscowości sąsiadujących.

Zabytki i atrakcje

Bielawa jest atrakcyjnym miejscem ze względu na bliskość Gór Sowich. Z Góry Parkowej, położonej w centrum miasta, można podziwiać panoramę okolicy. Znajduje się na niej również niewielki wyciąg narciarski. Zalew Sudecki powala na uprawianie żeglarstwa i windsurfingu. Do najważniejszych zabytków należą: XVI-wieczny dwór obronny – Pałac Sandreckich, neogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z tarasem widokowym na wieży oraz wille wybudowane przez właścicieli fabryk włókienniczych, np. Willa Dierigów, Willa Karola Frohilcha, willa, w której mieści się Hotel Dębowy.

Wyznaczanie trasy