Mapa Białki Tatrzańskiej
Informacje ogólne i położenie
Białka Tatrzańska to wieś w województwie małopolskim, położona na Podhalu. Na stałe zamieszkuje ją nieco ponad 2 tysiące mieszkańców, jednak w sezonie letnim i zimowym przyjezdnych może być nawet kilka razy więcej.
To bardzo popularna miejscowość turystyczna, która ma wiele do zaoferowania przez cały rok. Działają tu koleje linowe, wyciągi narciarskie, a także baseny termalne.
Podróż samochodem
Podróż samochodem do Białki wymaga przejechania trasą znaną jako Zakopianka. Na odcinku Kraków-Chabówka kierowcy mogą korzystać z drogi ekspresowej S7, kolejny etap podróży to przejazd drogą przyspieszonego ruchu na trasie Chabówka-Nowy Targ, a następnie drogą nr 49 do Białki Tatrzańskiej. W sezonie wakacyjnym, zimowym i w weekendy na drogach tych tworzą się korki, które mogą znacznie wydłużyć przejazd.
Podróż pociągiem lub autobusem
Do Białki dotrzeć można także autobusem, jednak nie jest to połączenie bezpośrednie. Autobusem PKS lub prywatnym przewoźnikiem należy dojechać do Nowego Targu lub Zakopanego. Pozostałe 15-20 km można przejechać licznymi busami, które kursują po całym Podhalu. Do Nowego Targu i Zakopanego można dotrzeć także pociągiem.
Podróż samolotem
Najbliższy port lotniczy znajduje się w słowackim mieście Poprad, położonym około 40 km od Białki Tatrzańskiej. Z Popradu można dotrzeć do Zakopanego liniami autobusowymi i busami.
Atrakcje turystyczne
Białka Tatrzańska uchodzi za jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości górskich w Polsce. Działają tu ośrodki narciarskie Kotelnica Białczańska, Bania czy Kaniówka. Większość stoków objęta jest programem Tatra-Ski, który umożliwia korzystanie z wyciągów także na innych tatrzańskich stokach. W miejscowości znajduje się kompleks Terma Bania (baseny termalne, sauny, centrum spa), Hotel Bania, a także liczne pensjonaty i kwatery prywatne.
Do Białki Tatrzańskiej przybywają także miłośnicy spływów kajakami górskimi i pontonami, które możliwe są na rzece Białka. Warto odwiedzić także drewniany kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza z początku XVIII wieku.