Mapa Białej Podlaskiej
Biała Podlaska jest miastem położonym we wschodniej części Polski, w województwie lubelskim, w pobliżu granicy z Białorusią, ok. 160 km od Warszawy i 45 km od Brześcia. Ma blisko 60 tys. mieszkańców. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 2 – w przyszłości autostrada A2 Świecko – Kukuryki, drogi wojewódzkie nr 811 i 812 oraz linia kolejowa z Kunowic (granica z Niemcami) do Terespola (granica z Białorusią). W przeszłości w Białej podlaskiej rozwijał się przemysł włókienniczy i meblarski. Dziś dobrze rozwija się tu przemysł maszynowy, budowlany i sektor transportowo – logistyczny. Ze względu na atrakcyjne położenie na pograniczu Polski i Białorusi dużą rolę odgrywa turystyka.
Podział administracyjny
Biała Podlaska jest podzielona na 10 dzielnic: Śródmieście, Białka, Błonie, Słoneczne Wzgórze, Łuski, Pieńki, Serbinów, Sielczyk, Sidorki, Wola oraz osiedla.
Transport miejski
Po Białej Podlaskiej można poruszać się autobusami. Kursują one na terenie miasta oraz do sąsiadujących gmin. Funkcjonuje tylko komunikacja dzienna. Linie oznaczone są literami. Nie ma podziału na strefy. Bilet jednorazowy, normalny kosztuje 2,4 – 3 zł i upoważnia do przejazdu jedną linią na całej trasie lub jazdę przez 30 minut z możliwością przesiadek. Informacje na temat aktualnych taryf, rozkłady i mapki linii można znaleźć na stronie: www.zkm.info.pl.
Dworce kolejowe i autobusowe
Dworzec PKP znajduje się przy ul. Stacyjnej 1. Przy dworcu zatrzymują się niemal wszystkie autobusy miejskie. Dworzec mieści się w zabytkowym XIX – wiecznym budynku. Przez Białą podlaską przechodzi linia Kunowice - Poznań – Warszawa – Terespol, będąca częścią międzynarodowej linii Berlin – Moskwa.
Dworzec autobusowy w Białej Podlaskiej znajduje się przy pl. Wojska Polskiego. Można do niego dojechać autobusami komunikacji miejskiej. Połączenia obsługują prywatne firmy transportowe. Dostępne są połączenia do Warszawy, Terespola, Białegostoku, Lublina i Janowa Podlaskiego.
Zabytki i atrakcje
Biała Podlaska leży na granicy dwóch państw i dwóch kultur – polskiej i białoruskiej. Najważniejszym zabytkiem są pozostałości Zespołu Pałacowego Radziwiłłów. Przy Placu Wolności, pełniącym w przeszłości funkcję rynku, znajdują się zabytkowe kamieniczki z przełomu XIX i XX wieku i zabytkowy budynek Magistratu. Warto również zobaczyć zabytkowy budynek dawnej Akademii Bialskiej. Do najważniejszych zabytków sakralnych należą: kościół św. Anny, kościół pobazyliański p.w. Najświętszej Marii Panny, kościół św. Antoniego i dawny klasztor reformatów. W okolicach Białej Podlaskiej, w Kostomłotach, znajduje się jedyna w Polsce cerkiew unicka. W Studziance można odwiedzić cmentarz tatarski, a w Jabłecznej zespół cerkiewno – klasztorny.