Mapa Białego Dunajca
Informacje ogólne i położenie
Biały Dunajec to wieś w województwie małopolskim, położona na Podhalu, na wysokości 600-950 m n.p.m. W skład miejscowości wchodzą ulice Jana Pawła II, Krajowe, Glinczarowska, Za Torem, Kościuszki, Witosa, Miłośników Podhala, Generała Galicy, Piłsudskiego, Skupniowa. Przez Biały Dunajec przebiega także droga krajowa nr 47, czyli fragment trasy nazywanej Zakopianką.
Miejscowość zamieszkiwana jest przez ponad 4 tysiące mieszkańców. Jej najniższa, a równocześnie najstarsza część nazywana jest Sołtysowem. Turyści odwiedzają Biały Dunajec ze względu na baseny termalne i trasy wycieczkowe – rowerowe i piesze. Uroki tej podhalańskiej wsi doceniają również wędkarze i narciarze.
Podróż samochodem
Z Krakowa do Białego Dunajca prowadzi Zakopianka. Pierwszy odcinek, który należy pokonać, to droga ekspresowa S7 na trasie Kraków-Chabówka. Podróż kontynuuje się drogą krajową przyspieszonego ruchu nr 47 z Chabówki do Nowego Targu i dalej drogą o tym samym numerze (choć innych parametrach) z Nowego Targu do Zakopanego. Biały Dunajec znajduje się kilka kilometrów przed stolicą polskich Tatr. Na trasie w czasie wakacji, ferii zimowych i w weekendy mogą tworzyć się korki.
Podróż autobusem lub pociągiem
Do Białego Dunajca można dotrzeć autobusami PKS jadącymi do Zakopanego (kilka przystanków w miejscowości). Możliwe jest także skorzystanie z transportu kolejowego – pociąg do Zakopanego zatrzymuje się na stacji Biały Dunajec.
Podróż samolotem
Najbliższe lotnisko znajduje się w słowackim mieście Poprad, położonym 60 km od miejscowości. Odcinek ten można pokonać licznymi busami udającymi się w stronę Zakopanego i dalej.
Atrakcje turystyczne
Wielu turystów zatrzymuje się w Białym Dunajcu ze względu na kompleks basenów termalnych Termy Szaflary (pogranicze tych dwóch miejscowości). Popularne są również trasy wycieczkowe – piesze i rowerowe, a także wędkarstwo nad potokiem o tej samej nazwie. W miejscowości działa trasa biegowa narciarstwa klasycznego, blisko jest także do stoków narciarskich w ościennych miejscowościach.